MSK | Cestovnímu ruchu se v našem kraji daří, meziročním více než desetiprocentním nárůstem je region nad celorepublikovým průměrem. V roce 2017 na severní Moravu a do Slezska přicestovalo 898.042 návštěvníků ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních. To je o 80 tisíc více než v roce předchozím.

Foto: MSK

Největší podíl na návštěvnosti kraje mají hosté z  České republiky, kterých přijelo během celého roku 2017 celkem 706.289. Více než pětinu všech návštěvníků pak tvoří hosté ze zahraničí, jejichž počet stoupl téměř o 7 %. Nejvíce jich bylo tradičně ze Slovenska a Polska, na třetí příčce se umístili Němci.

Strmý nárůst zájmu o region je logickým výsledkem postupné změny image Moravskoslezského kraje. „Doby, kdy se na severní Moravu a Slezsko pohlíželo jako na nevlídný kout republiky, kde se jen maká a není žádná zábava, je tentam. Stačí pohledem přelétnout seznam akcí, které se u nás konají, významných osobností, které se k nám rády vracejí nebo projektů, které připravujeme. Jsem rád, že se z Moravskoslezského kraje stalo atraktivní místo, které má návštěvníkům co nabídnout,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Kraj se v roce 2018 zapojí do letošního hlavního komunikačního tématu agentury CzechTourism, kterým je výročí 100 let vzniku Československa. Vznikne atraktivní program, který bude příležitostí vytvořit systém dlouhodobé a perspektivní spolupráce mezi aktéry cestovního ruchu v regionu. „Samostatnou kapitolu Příběhů 100 let bude tvořit Příběh průmyslu, který vedle nádherné přírody Beskyd a Jeseníků do budoucna představuje právě jedno z nejsilnějších témat regionu,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška a dodal, že na průmysl jsou zaměřeny i dva přeshraniční česko-polské projekty krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism a představil jeden z nich: „Například v rámci projektu Postindustriální dědictví příhraničí vznikne tzv. Stezka uhlí a oceli, která citlivě propojí moravskoslezskou Technotrasu a polskou stezku Slak Zabytkow Techniky. Věřím, že i tento projekt bude pro návštěvníky kraje velkým lákadlem.“

Velkou událostí roku 2018 bude červencová mezinárodní konference TBEX Europe 2018, kterou bude Moravskoslezský kraj hostit společně se statutárním městem Ostravou a Českou centrálou cestovního ruchu – Czech Tourism. Na světoznámou konferenci přijede až 800 bloggerů, vloggerů a dalších tvůrců internetového obsahu z oblasti cestovního ruchu. Tato akce je významná nejen okamžitým propagačním efektem, kdy účastníci „sdílejí“ své zážitky s celým světem, ale taky svými ekonomickými dopady pro místní podnikatele, hoteliéry, restaurace, bary
a provozovatele atraktivit.

Moravskoslezský kraj samozřejmě podporuje také velké akce s mezinárodní účastí jako Colours of Ostrava nebo Beats for Love, které region velmi dobře zviditelňují a díky kterým se k nám lidé často vracejí na dovolenou. Neméně významný je i okamžitý ekonomický přínos festivalů – návštěvníci utratí na každé z akcí zhruba 100 milionů korun. S podporou kraje mohou počítat i menší regionální akce, patří k nim například výše zmíněná Technotrasa i projekty Jak šmakuje Moravskoslezsko nebo Jesenická a Beskydská magistrála. Nejen s těmi je spojena podpora budování infrastruktury v cestovním ruchu. Jde o přeznačování a značení nových turistických tras, výstavbu nových cyklostezek a také budování sítě půjčoven a nabíjecích stanic pro elektro kola. Moravskoslezský kraj také financuje úpravu běžkařských tras a jejich sledování prostřednictvím GPS. S tím také souvisí čerstvá novinka z prosince 2017, zbrusu nová mobilní aplikace pro běžkaře s názvem Běžky Severní Morava, která funguje jako ucelený mobilní průvodce po běžkařských trasách a okruzích v Beskydech a Jeseníkách.

Důležitými událostmi v oblasti cestovního ruchu je i chystaný Olympijský festival, který bude během zimní olympiády nejen v ostravské Ostravar Aréně, ale také ve 4 skiareálech v Beskydech a Jeseníkách.  Hosté si užijí spoustu zábavy na sportovištích, vyzkouší si třicítku nejrůznějších disciplín a budou moci fandit našim borcům díky sledování velkoplošných obrazovek. Kraj chystá i spoustu dalších novinek, například na jaře roku 2018 bude na přehradu Slezská Harta spuštěna velkokapacitní výletní loď.

„Pevně věříme, že všechny naše aktivity ponesou ovoce a návštěvnost Moravskoslezského kraje bude nadále stoupat. Rádi bychom překonali hranici jednoho milionu návštěvníků v hromadných ubytovacích zařízeních.  Věříme, že se letos dostaneme přes hranici  dvou tisíc návštěvníků denně na našem oficiálním turistickém portále www.severnimorava.travel a dosáhneme 30 tisíc fanoušků na krajské facebookové stránce Severní Morava a Slezsko,“ uzavírá bilanci náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Slezské zemské dráhy, o.p.s., které provozují výletní vlaky na osoblažské úzkokolejce, patří do Pléna partnerů Místní akční skupiny Rozvoj Krnovska.

Zdroj: MSK

ZDEŇKA SPURNÁ on EmailZDEŇKA SPURNÁ on FacebookZDEŇKA SPURNÁ on InstagramZDEŇKA SPURNÁ on Twitter
ZDEŇKA SPURNÁ
Pracuje ve společnosti Studio STA - multimediální agentura o.p.s. od roku 2011, kde dříve vykonávala funkci redaktorky. Od roku 2012 zde působí jako ředitelka společnosti a šéfredaktorka zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.