BRUNTÁL | Přesto, že ceny energií, především zemního plynu a elektřiny již zhruba půl roku zatěžují jak domácnosti, tak celá hospodářská odvětví, společnost TEPLO BRUNTÁL a. s. tomuto tlaku v letošním roce dokázala odolat a do konce roku 2022 nedošlo ke zdražení tepla pro obyvatele Bruntálu.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Od nového roku jsme nuceni zdražit teplo v Bruntále o 50 %. Hlavní příčina této situace je zdražení zemního plynu. I přes skutečnost, že vláda od 1. ledna 2023 zastropovala ceny zemního plynu také pro teplárny, tak se v naší teplárně jedná o zdražení zemního plynu od 1. ledna 2023 o 600 %. Ano tak levně jsme měli nakoupený zemní plyn do konce roku 2022,” informuje Luboš Trnavský, ředitel společnost, TEPLO BRUNTÁL a. s.

„Dále téměř o čtvrtinu narostla cena hnědého uhlí. Velký cenový nárůst i přes zastropování zaznamenala cena elektrické energie. Zde se nás to dotklo naštěstí jen v omezené míře (především u maloodběru), protože velkou část elektřiny si vyrábíme sami za velmi výhodnou cenu a vyrobené přebytky elektrické energie prodáváme. Tržby za prodej elektřiny v roce 2023 již dosáhnou 15 % našich celkových tržeb. Od 1. ledna 2023 se zdražují téměř všechny rozhodující položky, ze kterých se tvoří cena tepla. I přes výrazné navýšení ceny tepla od 1. ledna  2023 v Bruntále budou mít obyvatelé města a ostatní odběratelé, v porovnání s okolními městy v regionu jednu z nejnižších cen za teplo a to 831,- Kč/GJ,” sdělil závěrem ředitel.

Zdroj: MěÚ Bruntál