MSK | Letošní katastrofální povodeň je odhadována na sto až tisíciletou vodu. Bez včasného a správného řízení Vodohospodářské soustavy povodí Odry by došlo k zasažení vodou mnohem většího počtu měst a obcí také na beskydské straně povodí. Pod vodou by se tak ocitla města Frýdek-Místek nebo Ostrava. Velké nádrže fungovaly bezvadně, jsou bezpečné a po celou dobu zásobují obyvatelstvo i průmysl vodou.
Také malé vodní nádrže a suché poldry, jako například suchá nádrž Jelení na Kobylím potoce chránící Karlovice nebo nádrže v povodí Čižiny na ochranu obce Lichnov potvrdily svou významnou úlohu v protipovodňové ochraně.
Bezpečnost vodních nádrží je pro vodohospodáře prioritou. Je to základní předpoklad všech vodních děl. Vodní díla jsou tak neustále pod kontrolou technickobezpečnostního dohledu. Všechna významná vodní díla – přehrady ve správě našeho podniku jsou kontrolována denně a za povodní i vícekrát za den zkušenými hráznými, ale také automatickým systémem monitorování chování hráze, podloží nebo jejího bezprostředního okolí. Jedná se o rozsáhlý systém monitoringu a měření technickobezpečnostního dohledu stovek různých čidel, který každou hodinu monitoruje chování přehrad a naměřené hodnoty okamžitě a nepřetržitě přenáší na vodohospodářský dispečink, pracovníkům TBD našeho podniku a odborné firmě, která kontroluje a provádí TBD a byla za tím účelem speciálně pověřena Ministerstvem zemědělství ČR.
„Letošní povodeň prokázala spolehlivost a funkčnost vodních nádrží, které zadržely milióny kubíků vody a jednoznačně odvrátily přelití například hrází na řece Ostravici. Pokud by nebyla možná regulace toků Morávka, Ostravice či Lučiny, nebo nově opravený a funkční Žermanický přivaděč, byly by na náměstí TGM v Ostravě 2 metry vody. V nádržích byl před povodní vytvořen dostatečný prostor pro zachycení takto velkých srážek, o čemž svědčí fakt, že z nádrží odtékaly pouze minimální ekologické průtoky a až po ustání srážkové činnosti byly neškodným odtokem hladiny v nádržích upraveny na běžný stav, aby byly připraveny na další povodňovou vlnu“ řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.
Současně naopak tato povodeň potvrdila, že povodí řeky Opavy je silně ohrožené území velkou vodou proto, že nebylo možné doposud vybudovat celý soubor staveb a protipovodňových opatření včetně nádrže Nové Heřminovy. Jedná se o rozsáhlý projekt opatření skládající se z mnoha částí. Jednotlivé stavby protipovodňových opatření, které již v této oblasti byly vybudovány, plní funkci jen částečně, neboť stále chybí základní prvek, a tím je přehrada. Protipovodňové opatření tak bude svou úlohu na 100% plnit až jako dokončený celek, skládající se z nádrže Nové Heřminovy a dalších opatření.
„V rámci unikátní VHS povodí Odry jednotlivá vodní díla dokáží spolupracovat tak, aby byl dosažen maximální efekt těchto nádrží jednak při povodni, ale i v době sucha,“ doplnil Jiří Tkáč.
Zdroj: Povodí Odry