MSK | Ve dnech 24. – 25. dubna 2018 přijela Vláda České republiky v demisi do Moravskoslezského kraje. Její členové se zajímali o problémy, se kterými se region potýká. Během dvoudenní návštěvy objeli premiér i ministři v demisi několik míst kraje, aby se s danými tématy bezprostředně seznámili. Prodloužená Rudná, mošnovské letiště, MSIC, vědecká knihovna nebo například skokanské můstky ve Frenštátu – to jsou nejžhavější lokality, na které vláda zacílila svou pozornost.

Foto: MSK

„Jsme si vědomi toho, že nejsme jediný kraj v republice, který potřebuje od vlády pomoc. Při sestavování programu jsme se zaměřili na nejdůležitější témata, která jsme se rozhodli intenzivně řešit už na začátku našeho působení v čele kraje. Určitě je nejlepší danou lokalitu osobně navštívit a své požadavky vládě představit bezprostředně na konkrétním místě. Jsem přesvědčený, že tyto rozhovory budou mít kromě podpisu dobrovolné dohody s Třineckými železárnami a podpisem memoranda o výstavbě Černé kostky, Bílého stínu a nové koncertní síně další hmatatelné výsledky,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že jednou z priorit kraje je podpora chytrých technologií.

„Jako kraj, který nese titul „smart region“ klademe důraz na podporu inovací a rozvoj informačních a komunikačních technologií. Právě v ICT už dnes v kraji působí přes 18 tisíc lidí, což je stejný počet zaměstnanců jako v hutích. Při návštěvě MSIC jsme panu premiérovi ukázali novou tvář našeho kraje, který má v této oblasti vysoký potenciál. Prezentovali jsme pokroky v oblasti kolaborativní robotiky, využití nejmodernějších technologií oblasti Průmyslu 4.0. V ICT je budoucnost a při setkáních s vládou chceme také vyjednat podporu při výstavbě další budovy MSIC. Považuji za velmi důležité stavět nová výzkumná centra, která kraj posunou dál například v oblasti čistých technologií nebo superpočítání. Nechci předbíhat, nebo malovat vzdušné zámky, ale měl jsem dojem, že právě návštěva MSIC udělala na pana premiéra silný dojem a troufám si doufat, že právě toto bude jeden z dalších projektů, které vláda podpoří,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Program dvoudenní návštěvy v kraji byl velmi nabitý napříč všemi agendami.  Po prohlídce dílen Střední odborné školy Frýdek- Místek, které vypadají spíše jako muzejní expozice než prostor pro kvalitní výuku, premiér diskutoval středoškoláky. Uznal, že škola nové dílny potřebuje a že vláda bude hledat způsoby, jak by mohla chystaný projekt podpořit.

Další projekt, který premiéra zaujal a který má velkou šanci získat od státu finance, je i rekonstrukce lanovky na Pustevny a revitalizace jejího okolí. Právě na Pustevnách byla další zastávka dvoudenní návštěvy, kdy se členové vlády a zástupci kraje setkali se starostou Trojanovic, který připravovaný projekt představil.

Premiér a ministři také navštívili krajské nemocnice, domovy pro seniory, mošnovské letiště, ale také Rudnou ulici. K obchvatu Ostravy hejtman Ivo Vondrák řekl: „Zásahem vlády by se mohlo posunout vyjednávání s občany, kteří blokují dokončení prodloužené Rudné. Návštěva vlády v kraji byla velmi intenzivní a věřím, že bude mít konkrétní dopady, které život v našem kraji zpříjemní a zvýší jeho úroveň.“

Při jednom z jednání pronesl premiér Andrej Babiš: „Musíte být urputní. Musíte vědět, co chcete, a pak s požadavky atakovat ministerstva.“

Hejtman kraje Ivo Vondrák vzkazuje: „Víme a budeme.“

Zdroj: MSK