Obce mají mít od roku 2026 povinnost zajistit tříletým a starším dětem, které nepřijme spádová mateřská škola, místo v dětské skupině. Navrhuje to vláda Petra Fialy v novele zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, kterou projednala na schůzi ve středu 22. května 2024. Schválila také návrh novely zákona o ochraně ovzduší, kterým chce zpřísnit ochranu ovzduší v Česku, a nařízení vlády, které v návaznosti na novelu energetického zákona posiluje práva tzv. zranitelných zákazníků.

Foto: ilustrační Pixabay

Vláda Petra Fialy chce rodičům malých dětí v předškolním věku opět o něco usnadnit návrat do pracovního procesu. V novele zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině zakotvuje povinnost obcím od roku 2026 zajistit místo v dětských skupinách dětem tříletým a starším, na které nezbylo místo ve spádové mateřské škole, případně rodičům umístění dítěte v předškolním zařízení finančně kompenzovat. Mírnější pravidla mají platit pro dětské skupiny zřizované zaměstnavateli. Novela zároveň zavádí možnost zřídit tzv. sousedskou dětskou skupinu až pro čtyři předškolní děti a navrhuje rovněž upravit podmínky současného pobírání rodičovského příspěvku tak, aby bylo možné umístit dítě mladší dvou let do zařízení péče o dítě, vzdělávacích zařízení atd. bez časového omezení.

Provoz dětských skupin je financován ze státního rozpočtu, vybudování a dočasný provoz dětských skupin je zároveň možné financovat z evropských fondů (například z Národního plánu obnovy nebo z operačního programu Zaměstnanost Plus). V letošním roce stát plánuje na činnost dětských skupin vynaložit 2,45 miliardy korun, v roce 2026 už to má být 3,2 miliardy. Vláda si od tohoto kroku slibuje odstranění bariér pro rychlejší návrat rodičů malých dětí do zaměstnání při současném zajištění kvalitní péče o děti. Stát by tím získal více peněz z daní a povinných odvodů zaměstnaných rodičů a zároveň výrazně ušetřil na výplatách sociálních dávek.

Zdroj: Vláda ČR