MSK | U příležitosti 75. výročí konce druhé světové války získali její veteráni výroční medaile “75 let vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941-1945”. Kromě těchto ocenění udělených Ruskou federací byly veteránům předány také výroční medaile Krajského vojenského velitelství Ostrava a medaile Moravskoslezského kraje Za zásluhy.

Foto: MSK

„Světová válka je událostí, která lidskou společnost nesmírně ovlivnila, určila její směřování a byla velmi důležitým a zásadním milníkem moderní historie. Přímá svědectví o této době jsou nesmírně cenná, stejně jako životní příběhy těch, kteří se války přímo účastnili. Veteráni druhé světové války byli často dětmi. Těm, které jsme dnes ocenili, bylo na konci války mezi třinácti a třiadvaceti lety. Byli to velmi mladí lidé, kterým válka absolutně ovlivnila celý život. Prokázali hrdinství, které by mělo být připomínáno,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kromě medailí Ruské federace pro ty, kteří bojovali na východní frontě, byli oceněni i všichni ostatní veteráni druhé světové války z regionu.

Výroční medaile obdrželi účastníci bojů, partyzáni, vězni koncentračních táborů a ghett, ale také frontoví dělníci, kteří pracovali z rozkazu. Medaile udělené Ruskou federací předal veteránům generální konzul Ruské federace Alexandr Budajev.

Další 4 medaile u příležitosti 75. výročí osvobození udělilo Krajské vojenské velitelství Ostrava. „Pro dnešní generace jste hrdinové, nechyběla Vám odvaha, nasazení a obětavost při cestě za svobodou, díky Vám a Vašim protinacistickým spolubojovníkům byly zachovány historicky budované hodnoty a kultura dnešního českého národa,“ řekl ředitel velitelství plukovník Jaroslav Medek, který následně veterány ocenil pamětní medaili Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Předány byly také tři medaile Moravskoslezského kraje Za zásluhy, ty si váleční veteráni převzali z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.

Akce se uskutečnila ve spolupráci s Generálním konzulátem Ruské federace Brno, Honorárním konzulátem Ostrava, Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Krajským úřadem Moravskoslezského kraje. Slavnostní akt k ocenění druhoválečných veteránů se uskutečnil v Clarion Congress Hotelu Ostrava 26. června 2020 za doprovodu Vojenské hudby Olomouc a Vojensko-uměleckého souboru Ondráš.

Ocenění váleční veteráni:
Výroční medaile „75 let Vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941 – 1945“
Tomáš SKŘEČEK
Jarmila FORALOVÁ
plukovník v.v. Jan IHNATÍK
Dana MILATOVÁ
Pavel BEDNÁR
Leopold BARTÁK in memoriam
Miroslava KAŠTOVSKÁ
Rudolf DAŇO
Božena JUROŠKOVÁ
Jarmila RUBEYOVÁ

Pamětní medaile KVV Ostrava
Jan CZYŽ
Jan PROKESZ
Florián STRZELEC
Věra ŠMAJSTRLOVÁ

Medaile Moravskoslezského kraje Za zásluhy získali:
Naděžda Lišková, která se svými rodiči zapojila do hnutí odporu proti fašismu na Frýdecko-Místecku. Kopce kolem Fryčovic, kde s rodiči bydlela, znala velmi dobře, díky čemuž našla partyzánská skupina Jiskra v mladičké čtrnáctileté Naděždě smělou a aktivní pomocnici.

Robert Mazurek musel kvůli své slezské národnosti nastoupit jako voják wehrmachtu. Za německou stranu byl nucen bojovat například ve francouzském Metz a v Normandii. Podařilo se mu pak přejít na stranu spojenců, ovšem kvůli zranění u Dunkerque se už nemohl účastnit bojů a armádě sloužil až do konce války v kuchyni. Přesto měl jako bývalý německý voják po konci války potíže nalézt zaměstnání. Nyní žije v Petrovicích u Karviné.

Jiřina Straková zažila válku jako dítě, její rodina od podzimu 1944 pomáhala partyzánům, kteří patřili k brigádě Jana Žižky. Jiřina jim dělala jako sotva třináctiletá spojku. Informovala partyzány o přítomnosti Němců ve vesnici. Dva týdny před koncem války obklíčily jednotky SS vesnici, vypálily osm usedlostí a zavraždily přes dvacet lidí, kteří pomáhali partyzánům. Mezi upálenými oběťmi byli i oba její rodiče.

Zdroj: MSK