VRBNO POD PRADĚDEM | Nová interaktivní stezka Cesta kolem vody, která vede z Vrbna pod Pradědem do Karlovic, je oficiálně otevřená. Jejího otevření se zúčastnilo několik desítek lidí včetně vedení města v čele se starostou Petrem Kopíncem a místostarostkou Ivetou Pešatovou, které neodradilo ani mimořádně nepříznivé počasí.

Foto: MěÚ Vrbno pod Pradědem

Velká většina nadšenců se po krátkém úvodu navzdory vytrvalému dešti vydala na stezku. Ta skutečně vede těsně kolem řeky Opavy, je dlouhá 6 km a má 10 hlavních zastavení. Na některých zastaveních jsou instalované klasické tabule, ty ale tvoří spíše malý základ pro různé hravé a interaktivní prvky, které na stezce lze najít.

 

Je zde možné poznat nejrůznější vodní i lesní živočichy a rostliny, ptačí budky, hnízda, siluety živočichů, stopy živočichů a třeba se dozvědět, že voda poháněla pily, hamry, mlýny. Sloužila při těžbě a zpracování kovů, rýžovalo se tu zlato. Někdy lidem sloužila a jindy je povodněmi soužila. Zejména děti pak asi využijí tak zvanou stezku bosých nohou a zkusí chodit zuty z bot třeba po písku, kamíncích nebo šiškách. Postupně bude stezka doplňovaná o další interaktivní prvky, kvízy pro návštěvníky a výukové listy pro školy.

 

Projekt Cesta kolem vody realizovaly Město Vrbno pod Pradědem, Obec Karlovice, spolek Actaea – společnost pro přírodu a krajinu, a Povodí Odry. Projekt byl finančně podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Realizoval spolek Actaea ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka, za velké podpory veřejnosti, nadšenců, kteří tu odvedli stovky hodin práce.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.