VRBNO POD PRADĚDEM | V sobotu 11. července 2020 se slavnostně otevře nová naučná stezka Cesta kolem vody. Projít ji můžete už dnes, ale v sobotu to bude i s programem v Karlovicích. Sraz je ve 14 hodin na parkovišti u okružní křižovatky, odtud se všichni vydají na stezku.

Foto: ilustrační Pixabay

Dozvíte se, kde vlastně pramení řeka Opava, co v ní roste a žije, proč se lidé usazovali právě v blízkosti toků a další zajímavosti. Můžete vyzkoušet chodník bosých nohou. Od 17 hod program pokračuje v Karlovicích v centru Více a zakončí ho vystoupení seskupení hudebníků ze Vsetína NoA.

Kde pramení řeka Opava, jejíž vody plynou přes Vrbno pod Pradědem? Jaký život řeka ukrývá, co v ní žije a roste? Jakou roli hrála v historii při osídlování kraje pod horami? Proč se lidé vydávali výše do hor právě po říčkách a potocích?

Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky a na spoustu dalších, vydejte se do Vrbna pod Pradědem, kde začíná interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody. Vede skutečně těsně kolem řeky Opavy až do sousedních Karlovic, kde končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice. Stezka je dlouhá 6 km a má 10 hlavních zastavení.

Na Cestu kolem vody stojí za to se vydat zejména pro zábavu a poznávání. Na některých zastaveních se potkáte i s klasickými naučnými tabulemi, ty ale tvoří spíše malý základ pro různé hravé a interaktivní prvky, které na stezce najdete.

Poznáte nejrůznější vodní i lesní živočichy a rostliny, ptačí budky, hnízda, siluety živočichů, stopy živočichů, … Budete si moci vyzkoušet, jaké to je být larvou chrostíka a bydlet ve schránce z klacíků či kamínků. Ale nebojte se, nemusíte pod vodu, schránky v nadživotní velikosti pro vás budou připraveny na břehu. Bude pro vás připravena stezka bosých nohou.

Dozvíte se, že voda poháněla pily, hamry, mlýny. Sloužila při těžbě a zpracování kovů, rýžovalo se tu zlato. Někdy lidem sloužila a jindy je povodněmi soužila.

Stezka bude otevřena v sobotu 11. července 2020 a bude postupně doplňována o další interaktivní prvky, kvízy pro návštěvníky a výukové listy pro školy. Určena je zejména pro pěší, lze ji ale projet také na trekovém nebo terénním kole. Odvážlivci, kteří se nezaleknou terénních nerovností, to zvládnou i s kočárkem. Na barevné stránce obálky tohoto Zpravodaje představujeme několik zastavení na stezce.

Celkové náklady na vybudování naučné stezky dosáhly 285.000 Kč, z toho dotace Moravskoslezského kraje 150.000 Kč, Města Vrbna pod Pradědem 105.000 Kč, Obec Karlovice přidala 20.000 Kč a Povodí Odry, s.p., 10.000 Kč. Hodnota celé stezky je ale mnohem vyšší. Množství interaktivních prvků, které na stezce najdete, mohlo být vybudováno jen díky práci dobrovolníků. Ti se podíleli také stavbě chodníku bosých nohou a čištění stezky, aby byla dobře průchodná.

Projekt realizuje Město Vrbno pod Pradědem ve spolupráci s Obcí Karlovice a Povodím Odry, s.p. Připravila Actaea – společnost pro přírodu a krajinu, z.s. ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka, p.o. Projekt byl finančně podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Když se po stezce vydáte, určitě si nenechte ujít výstavy ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice. Otevřeny budou v červenci a srpnu od středy do neděle.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem