MSK | Jako v jiné dny převažovali z velké části starší pacienti s interními onemocněními. Jedním z důvodů je každoročně několikadenní uzavření ordinací praktických lékařů, ale také skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben.

Foto: ZZS MSK

Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. Také zaznamenáváme řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy.

Třiadvaceti pacientům lékaři ZZS již nemohli pomoci, protože zemřeli před příjezdem posádky. Mezi obtížemi byl zřejmý nárůst (denně až okolo dvou desítek) nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také zraněné při úrazech – nejčastěji pádech, kterých bylo zhruba sto padesát.

Zasahovat jsme naopak letos nemuseli u typicky vánočních událostí…

Posádky ZZS vyjížděly během svátků také ke Covid pozitivním pacientům. Zasahovaly u nich jak specializované týmy, kterých je v MSK pro tento účel v činnosti pět, tak i posádky z běžného provozu. Množství těchto pacientů nebylo vyšší, než činí průměr několika posledních týdnů a denně jsme tak zasahovali u 30-40 nemocných s koronavirem. Za tři sváteční dny byl jejich počet celkově okolo sto deseti.

Zdroj: ZZS MSK