MSK | Týmy Zdravotnické záchranné služby MSK pracovaly v průběhu vánočních svátků, obdobně jako v předchozích letech, v plném nasazení. Přestože se sváteční dny obešly bez mimořádných událostí, operátoři ZZS přijímali zvýšené množství tísňových hovorů a posádky musely během tří uplynulých dní vyjíždět téměř dvanáct set krát. Zaznamenali jsme tedy o sto výjezdů více, než v roce 2017. Pro srovnání: V roce 2013, tedy před pěti lety, to bylo přibližně 800 zásahů.

Foto: ZZS MSK

V průběhu Štědrého dne, jenž byl ze všech tří svátků nejklidnější, zasahovali záchranáři ve 332 případech, 25. prosince, který byl naopak pracovně nejnáročnějším dnem 393 krát, a na druhý svátek vánoční pak 351 krát. Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali nevýrazně vyšší incidenci zásahů.

Při zásazích převažovali z velké části pacienti staršího věku s interními onemocněními. Jedním z důvodů je každoročně skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Jejich zdravotní stav se v době pobytu doma nezřídka opět zhorší a pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, a podobně.

Mezi obtížemi byl evidentní nárůst (za tři sváteční dny několik desítek pacientů) nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také množství kolapsových stavů, pacienty zraněné při pádech, ale také napadeních. Záchranáři již nemohli pomoci osmnácti osobám, kteří svým postižením podlehly ještě před jejich příjezdem, nebo se je nepodařilo zresuscitovat.

Zdroj: ZZS MSK

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.