KRNOV | Druhý dubnový den každoročně patří Mezinárodnímu dni porozumění autismu a nejinak tomu bylo také letos. Při této příležitosti se už ve středu 1. dubna na několik dní modře rozsvítily ciferníky radničních hodin a stejně jako v předchozích letech se všichni poskytovatelé sociálních služeb měli sejít na Hlavním náměstí v rámci Happeningu u radnice, který pravidelně vrcholí společnou fotografií.
Vzhledem k mimořádné situaci spojené s šířením nemoci COVID 19 však pořadatelé, mezi něž patří rovněž sociální odbor krnovské radnice, od společného setkání z pochopitelných důvodů nakonec upustili. Místo toho vyhlásili soutěž O nejlepší fotografii v modrém, kdy zájemci mohli do konce dubna posílat své snímky. Ze zaslaných fotografií pak místostarosta Miroslav Binar společně se zástupkyní Slezské diakonie Šárkou Gaudkovou a referentem sociálního odboru Lubomírem Rapušákem vybrali vítěze.
A kdo jsou ti úspěšní? Porota neměla snadné rozhodování a nápadem ji nakonec nejvíce oslovily snímky Cvilínských schodařek, které se zároveň podílely na organizaci dubnového Báječného charitativního virtuálního modroběhu, jehož výtěžek byl věnován skupině rodičů dětí s poruchou autistického spektra. Jako odměnu obdrží výrobky ze sociální firmy Chrpa. Zkrátka však nepřijdou ani ostatní účastníci soutěže, kteří od sociálního odboru dostanou upomínkové předměty.
„Jsme rádi, že se k podobným projektům můžeme připojit, protože pomáhají včleňování lidí s postižením do běžného života,“ říká místostarosta Miroslav Binar. „Našim cílem je šířit a zvyšovat povědomí veřejnosti o problematice autismu a také bořit mýty o tom, že lidé s autismem jsou zcela závislí na pomoci druhých,“ uzavírá Šárka Gaudková ze Slezské diakonie.
Zdroj: MěÚ Krnov