KRNOV | Domov pro seniory v Krnově se kvůli nákaze covidu potýká s kritickým nedostatkem pracovníků v přímé péči. Na pomoc domovu tak dnes Městský úřad v Krnově vyslal osm pracovníků odboru sociálního a školství. V domově budou pracovat každý den, včetně sobot a nedělí, do doby, než se personální situace stabilizuje.

„Situace v domově je vážná. Včera jsme výpůjčku zaměstnanců vyřešili právně a dnes nastupují do domova čtyři ženy a čtyři muži, bez ohledu na to, jakou pozici na úřadě zastávají. Vedle sociálních pracovníků je tak mezi nimi i vedoucí oddělení, ekonom nebo třeba domovník-preventista,“ uvedl vedoucí odboru sociálního a školství František Fojtík, který vyzdvihl, že se pracovníci přihlásili k této výpomoci dobrovolně.

„Jejich ochoty si nesmírně vážím. Jdou do vysoce rizikového prostředí a budou dělat práci, se kterou někteří nemají žádnou zkušenost. Vůbec reakce všech pracovníků na mou výzvu byla úžasná. Víc jak polovina je ochotná jít do první linie a zbytek, z nichž někteří patří do rizikové skupiny, nabídl, že své kolegy zastoupí na pracovišti. Jsem na svůj tým skutečně hrdý,“ dodal František Fojtík.

V domově pro seniory je k dnešnímu ránu ze 119 klientů 24 pozitivních, z toho šest má těžký průběh a ani zbývající nemocní nejsou bez příznaků. „Počet pozitivních stoupá denně, jen během úterý přibylo sedm. Ještě hůř jsou na tom zaměstnanci. Z jednasedmdesáti pracovníků v přímé péči jich je 25 pozitivních, devět na nemocenské z jiných důvodů a tři v karanténě,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Kateřina Michaliková.

Ostatní zaměstnanci jsou vyčerpaní a dnešní testování možná odhalí další nákazy. „Výpadek pracovníků se snažíme řešit vlastními silami. Omezujeme péči v pečovatelské službě a pečovatelky přechází do přímé péče, stejně jako sociální a volnočasoví pracovníci. Pomoc, které se nám dostalo z úřadu, vítáme a moc za ni děkujeme. Nejsme ale schopni tyto pracovníky tak rychle zaškolit do odborné práce, proto budou moct vykonávat jen práce pomocné. Je skvělé, že mezi nimi je i jedna zdravotní sestra, kterou využijeme na zdravotním úseku,“ řekla ředitelka. Že práce v domově bude náročná, si je vědom ekonom odboru Lubomír Rapušák, který při odchodu z dosavadního pracoviště řekl: „Pomáhat do domova jdeme s velkým respektem k náročnosti práce, kterou tamní pracovníci odvádějí. Budeme se snažit, abychom byli personálu co nejvíce užiteční.“

Situace v domově pro seniory se dostala na hranici kolapsu během posledního týdne. „Od října byla v domově dobrá čísla, pozitivních klientů jsme měli jednoho, maximálně dva, v prosinci dokonce žádného. Pak se ale otevřel domov pro návštěvy, které jsme sice testovali a zachytili některé nakažené, ale testy nejsou stoprocentní. Nato přišly Vánoce a naši pracovníci jsou také lidé. Minulou středu jsme zaznamenali prvních 12 klientů a 7 zaměstnanců pozitivních, největší nárůst pak byl v pátek a v pondělí,“ popsala vývoj situace Kateřina Michaliková.

Zájemci z řad široké veřejnosti, kteří mají zkušenost s přímou péčí u lůžka a chtějí krnovskému domovu pro seniory v této těžké době nabídnout svou pomoc, mohou kontaktovat personalistku Hanu Havlíkovou, a to telefonicky na 554 684 636 či 736 513 876, nebo e-mailem na adresu h.havlikova@dskrnov.cz.

Zdroj: MěÚ Krnov 

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.