DÍVČÍ HRAD | V katastrálním území Sádek u Dívčího Hradu začne výstavba dvou větrných elektráren s výškou osy rotoru až 131 metrů. První přípravné stavební práce by mohly začít už letos na podzim a elektrárny by měly být v provozu již na konci příštího roku.

Foto: ilustrační Pixabay

„Když začínala jednání k větrným elektrárnám, byl jsem místostarostou obce a psal se rok 2012. Nyní po 11 letech je papírování u konce a firma RenoEnergie a.s. má zelenou a může zahájit přípravné práce na stavbě dvou větrných elektráren. Jsem rád, že v příštím roce dojde k výstavbě elektráren,” řekl starosta Dívčího Hradu Jan bezděk.

„Nejen, že dojde k vyšší výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů, ale provoz větrných elektráren bude zajímavým finančním příspěvkem do rozpočtu obce,” řekl starosta závěrem.

Nejbližší domy jsou od místa, kde elektrárny budou stát, více než 900 metrů. Větrné elektrárny budou stát u silnice třetí třídy, která spojuje obce Dívčí Hrad a Hlinku. Podle oznámení v Informačním systému EIA budou věže elektráren vysoké 140 metrů, rotory budou mít průměr 131 metrů. Celková výška stavby nad úrovní terénu bude 200 metrů.

Se stavbou elektráren souvisí úprava ploch v jejich okolí včetně příjezdu ze silnice a výstavba podzemního elektrického napojení do distribuční sítě.