ČR | (AKTUALIZOVÁNO) V České republice se s čtrnáctou hodinou otevřely volební místnosti. Volby do Evropského parlamentu se v České republice konají 24. a 25. května 2019. V České republice se volí jednadvacet poslanců.

Foto: STA

Na hlasovacím lístku může volič zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Přidělení křesel v europarlamentu zohledňuje počet obyvatel dané země. V České republice se volí jednadvacet poslanců.

Své zástupce v Evropském parlamentu vybírají občané všech 28 států EU. Výsledky se začnou zveřejňovat v neděli od 11. hodiny večer.

Aktualizováno

24. května 21 hodin  „Volební místnosti se zavřou až za hodinu ve 22 hodin, ale vypadá to, že první volební den v Moravskoslezském kraji bez komplikací a problémů. Účast odhadujeme na 12 procent,”sdělila mluvčí MSK Miroslava Chlebounová.

25. května 11 hodin – „Eurovolby mají v našem kraji stále bezproblémový průběh, nemáme hlášeny žádné incidenty ani trable. Volební účast odhadují naše dvě kontrolní skupiny na asi 18 procent. Zájem o volby do Evropského parlamentu se v různých okrscích liší, například na Jablunkovsku přišlo zatím asi 15% lidí, naproti tomu v okolí Kopřivnice až 25%. Volby v regionu stejně jako včera monitorují 2 kontrolní skupiny krajských úředníků, nemáme informace o čemkoli nezvyklém,” sdělila mluvčí MSK Nikola Birklenová.