ČR | Distribuce celoobličejových masek nebo možnost uvolňování opatření po Velikonocích. Pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka dnes opět jednal kompletní Ústřední krizový štáb (ÚKŠ).

Foto: Vláda ČR

Důležitým tématem dnešního jednání ÚKŠ byla dle jeho předsedy a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) otázka distribuce a nákupů. I podle zpětné vazby se ukazuje, že se situace ohledně distribuce zlepšila a centralizované nákupy fungují. „V tuto chvíli hasiči distribuují první desítky celoobličejových masek CM6 od Gumáren Zubří, které jsou v kombinaci se správným filtrem účinnější než masky FFP3,“ informoval Jan Hamáček. Jde o vybavení, které Ministerstvo vnitra nakoupilo v rámci krizového nařízení vlády o přednostních dodávkách šesti českých výrobců pro stát.

Velikonoce

Jan Hamáček uvedl, že přes Velikonoce nebudou bezpečnostní složky dělat žádná speciální opatření. ÚKŠ v Česku nechystá ani další zpřísnění opatření, které přes Velikonoce naopak přijalo Polsko a Slovensko. „Po Velikonocích spolu s Ministerstvem zdravotnictví situaci vyhodnotíme, a pokud se potvrdí pozitivní trend, můžeme se po víkendu začít bavit, zda otevřeme další obchody,“ upřesnil s tím, že by mohlo jít např. o malé obchody a některé služby. Diskuse však může začít nejdříve na úterním jednání vládě.

„V tuto chvíli žádám, dodržujte opatření i přes Velikonoce. Situace se zlepšuje právě proto, že většina z nás nařízení dodržuje,“ dodal ministr vnitra.

ÚKŠ

Kompletní ústřední krizový štáb má cca 30 členů včetně zástupců krajů a opozice. Koná se online jednou týdně ve středu, jednotlivé pracovní skupiny jednají online dle potřeby. Ústřední krizový štáb řídí Stálá pracovní skupina, která na Ministerstvu vnitra jedná každý všední den.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR