MSK | V Moravskoslezském kraji je celkem 910 škol a školských zařízení, do kterých dnes nastupuje asi 195 tisíc žáků. V mateřských, základních, středních, vyšších odborných školách a konzervatořích v kraji působí 18 tisíc pedagogů.
Letos v Moravskoslezském kraji nastoupí do prvních tříd o 650 žáků méně než vloni, tedy asi 11 800 prvňáčků. Důvodem je demografický vývoj v kraji. Před sedmi lety výrazně poklesl počet dětí, které se v regionu narodily. Právě v tomto školním roce bude část těchto předškoláků nastupovat do základních škol. Tento fakt spolu s výrazným loňským demografickým propadem pokles počtu prvňáčků způsobuje. Do základních škol v kraji celkem nastoupí 105 tisíc dětí. V mateřských školách budou počty obdobné jako v minulém školním roce, v kraji je bude navštěvovat asi 39 tisíc dětí.
„V roce 2017 se v Moravskoslezském kraji narodilo nejvíce dětí za posledních 7 let. Nicméně dlouhodobá tendence má být podle odhadů Českého statistického úřadu mírně klesající. Vedení kraje si i proto vytyčilo jako jednu z priorit vytvořit v regionu životní podmínky takové, aby u nás mladí lidé zůstávali a zakládali tu rodiny,“ řekl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny a dodal, že v kraji je o dvě mateřské školy méně než vloni, počet základních škol se nezměnil.
Střední školy bude v kraji v tomto školním roce navštěvovat 46 tisíc žáků. Demografický vývoj středoškoláků je v kraji příznivější, v nejbližších letech bude žáků přibývat. „Na středních školách v kraji přibyly nové obory. Například Albrechtova střední škola v Českém Těšíně nově nabízí obor Řezník- uzenář , na Střední zdravotnické škole v Karviné přibyl obor Ošetřovatel.
Činnost ukončila jedna střední škola, a to Soukromá střední škola odborná škola PRIMA s.r.o. z Rýmařova. Vyučované obory Masér sportovní a rekondiční a Veřejnosprávní činnost převezme krajská příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola v Rýmařově,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny s tím, že ve školním roce 2019/2020 se otevřou další nové obory, například Sladovník- pivovarník, Veřejnosprávní činnost nebo Cestovní ruch. V kraji taky od příštího školního roku přibude jedno osmileté gymnázium, a to ve Frýdku- Místku.
„V maturitách se pro právě začínající školní rok nic zásadního nemění. Žáci, kteří nastupují do prvních ročníků středních škol, budou mít povinnou maturitní zkoušku z cizího jazyka a z matematiky. Netýká se to ale zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů vzdělání, jejich žáci se maturitě z matematiky vyhnou,“ vysvětlil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.
Zásadní změny ve školství se začnou dít hlavně od ledna 2020. Na tento termín se odložila reforma financování regionálního školství. „Některé dílčí změny této reformy se spustí dříve. Od ledna 2019 se posílí financování mateřských škol, což umožní nejen rozšíření doby jejich provozu, ale také čas, kdy bude s dětmi více učitelek najednou. Takzvaný překryv se prodlouží o dvě a půl hodiny denně, což děti i rodiče jistě uvítají. Od září 2019 se v základních i středních školách častějším dělením hodin rozšíří počet hodin výuky. Další novinkou bude nová metodika ministerstva školství, podle kterých si školy budou moci spočítat počet učitelů a úvazků a tím pádem i objem financí, se kterými budou moci v dalším období počítat,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny a dodal, že od začátku tohoto školního roku začne platit novela tzv. pamlskové vyhlášky, která zmírní dosud přísné normy ve školních bufetech a automatech.
Na školství v Moravskoslezském kraji v tomto školním roce půjde ze státního rozpočtu 10 miliard korun, z toho 7 miliard bude vyplaceno ve mzdách. Na roční provozní náklady pro školy zřizované Moravskoslezským krajem půjde z krajského rozpočtu asi 700 milionů korun. „Kromě financí na provoz letos kraj vyčlenil dalších 100 milionů na opravy či rekonstrukce některých školních budov.
Rozsáhlou modernizací prochází Školní statek v Opavě, historickou fasádu budeme opravovat na gymnáziích v Krnově a ve Frýdku- Místku a například na Gymnáziu Josefa Božka v Českém Těšíně se na podzim zahájí stavba nové tělocvičny,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny a doplnil, že další významné investice probíhají díky evropským zdrojům. „Na podzim 2018 se dokončí 11 investičních projektů zaměřených na podporu technického a přírodovědného vzdělávání. Za celkem 250 milionů korun se vybudují či zmodernizují elektrolaboratoře, výuky svařování, výuky přírodovědných předmětů, laboratoře technických měření a virtuální reality. Peníze půjdou i na podporu výuky CNC programování, podporu digitálního, ale také jazykového vzdělávání,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny a dodal, že jednou z nejvýznamnějších investic bude rekonstrukce budovy dílen pro obor Opravář zemědělských strojů ve Střední odborné škole Bruntál. „V letošním roce se také realizují projekty zaměřené na energetické úspory školských budov. Celkem bude v letošním a příštím roce zrealizováno 16 projektů za 300 milionů korun,“ uzavřel náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.
Zdroj: MSK