ČR | Svatý Valentýn oslavuje všechny zamilované a všudypřítomné projevy lásky hřejí u srdce. Láska ale dokáže lidské srdce i řádně potrápit, když jej zasáhne silný emoční stres způsobený nešťastnou láskou, hádkou, rozchodem nebo úmrtím někoho blízkého. Takový člověk může čelit až syndromu zlomeného srdce. Jakkoliv zní onemocnění banálně, jde o závažný stav vyžadující rychlou lékařskou péči, radí kardiolog Nemocnice Podlesí, člena skupiny AGEL. Předejít mu lze pravidelným a uspokojivým partnerským sexem.

Foto: ilustrační – Pixabay

Syndrom zlomeného srdce je vzácné onemocnění srdečního svalu, které svými příznaky připomíná infarkt myokardu a jeho příčinou bývá emoční nebo fyzický stres. Vyskytuje se převážně u žen. „Naše srdce v tu chvíli čelí prudkému náporu stresových hormonů, zejména adrenalinu, které způsobují dočasné oslabení srdečního svalu. Toto onemocnění se projevuje bolestí na hrudi, dušností, někdy i upadnutím do bezvědomí, které stejně tak provází infarkt myokardu.

Na rozdíl od něj však nedojde k uzavření koronárních cév a při včasné léčbě nedochází k trvalým následkům,“ uklidňuje MUDr. Miroslav Hudec, kardiolog Nemocnice Podlesí v Třinci, a dodává, že pacientům s přetrvávajícím oslabením levé komory se doporučí užívání speciálních léků a naplánují se kontroly v kardiologické ambulanci s provedením echokardiografie. Naprosté většině pacientů se však funkce srdce spontánně upraví do jednoho až čtyř týdnů.

Lékem na kardiovaskulární onemocnění může být zase láska, především aktivní sexuální život. Nejenže zvyšuje tep stejně jako aerobní cvičení, ale snižuje dlouhodobý stres a zkvalitňuje spánek. „Naše tělo čerpá z fyzické aktivity stejné výhody jako při aerobním cvičení. Posiluje srdeční sval, snižuje krevní tlak a dokonce je menší riziko cukrovky 2. typu a obecně nižší riziko srdečních záchvatů. Nejen fyzicky je však prospěšný, během sexu se uvolňují endorfiny a oxytocin, které uklidňují a snižují stres, a zároveň dochází ke zmírnění pocitu osamělosti,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Hudec s tím, že osamělý a sociálně izolovaný člověk trápí své srdce stejně, jakoby byl obézní a kouřil.

Kardiolog závěrem upozorňuje, že pravidelný a uspokojivý sexuální život s milujícím partnerem je pouze součástí celkového zdravého životního stylu, který by měl člověk dodržovat, aby kardiovaskulárním onemocněním efektivně předcházel. Pak je velmi pravděpodobné, že se mu vyhne nejen syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný tako‑tsubo kardiomyopatie, popsaný japonskými badateli počátkem 90. let minulého století, ale i další závažné kardiovaskulární choroby.

Zdroj: AGEL a.s.