ČR | Vláda ve čtvrtek 12. března 2020 kvůli šíření koronaviru vyhlásila v celé České republice nouzový stav. Platí od dnešních 14 hodin po dobu 30 dnů. Na tiskové konferenci to oznámil předseda vlády Andrej Babiš.

Foto: Úřad vlády ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlašuje pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území České republiky nouzový stav na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30. dnů. Uvedla vláda na svých webových stránkách.

Vláda také od 13. března 2020 zakazuje přítomnost veřejnosti v čase mezi 20 až 6 hodin v provozovnách stravovacích služeb a zakazuje činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující pět tisíc metrů čtverečních.

Od pátku od 6 hodin se zakazuje také přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb – sportoviště, posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie. Od pátku 13. března 2020 6 hodin ráno se zakazují akce nad 30 osob.

Vláda ČR také omezila vstup do České republiky pro cizince a zakázala českým občanům vstupovat do rizikových zemí. Nařízení platí od 14. března 2020. Česká republika také zavádí ochranu hranic s Německem a Rakouskem. Hranice bude možné překročit pouze na stanovených hraničních přechodech.

Cestovat se nesmí do těchto zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie, Dánsko, Francie, Velká Británie.