KRNOV | Stanovení cílové vize krajiny a priorit vývoje celého území. Návrh ochrany a rozvoje hodnot krajiny a využití krajinných potenciálů. Návrh řešení potřeb člověka v krajině. To je jen část obsahu Územní studie krajiny správního obvodu obce s rozšířenou působností (ORP) Krnov, kterou budou její zhotovitelé prezentovat veřejnosti ve středu 19. června v 15.00 hodin v Koncertní síni sv. Ducha.
„Územní studie krajiny řeší nejen krajinné zázemí 25 obcí správního obvodu ORP Krnov, ale zohledňuje také působení sídel v krajině a vliv sídel na krajinný ráz. Prezentace bude zaměřena zejména na vymezení krajinných okrsků na území ORP Krnov s definováním cílových vizí krajiny a rámcových doporučení a podmínek k jejich dosažení; pozornost bude rovněž věnována možnostem budoucího praktického využití územní studie krajiny,“ uvádí Iveta Laštůvková z Úřadu územního plánování na odboru výstavby.
Cílová vize krajiny by podle tvůrců studie neměla být pouze o tom striktně potlačovat faktor lidské činnosti v přírodě, ale zakomponovat jej do krajiny tak, aby ta plnila co možná nejvíce funkcí.
„Příkladem budiž rozlehlý lán orné půdy. Ten plní pouze jedinou a to hospodářskou funkci. V případě realizace několika záchytných průlehů či mezí, doplněných vhodnou výsadbou začne plnit mnoho dalších funkcí. V daném území se zvýší biodiverzita, zvýší se retence vody v území, sníží se erozní ohrožení nemluvě o hodnotě estetické. V případě doplnění polní cesty s tímto doprovodem se sníží intenzita těžké zemědělské dopravy v centru obce, což bude znamenat zvýšení bezpečnosti v obci, snížení prašnosti, hluku atd. V případě, že se zpevněná polní cesta propojí se sítí již existujících turistických tras a cyklotras propojujících zajímavá místa v krajině, vznikne možnost pro rozvoj cestovního ruchu. Z čistě produkční nevzhledné hospodářské části krajiny se potom stane harmonická krajina plnící udržitelný rozvoj a uspokojující požadavky velké části společnosti,“ uvádí se ve studii.
Na zpracování Územní studie krajiny ORP Krnov město získalo evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Studie přišla na téměř dva miliony korun. Podíl města je 200 tisíc korun. Je ale možné, že ani tuto část nebude hradit. Žádá totiž o dotaci ministerstvo životního prostředí.
Zdroj: MěÚ Krnov