MSK | Na odborné stáže žáků a studentů získají firmy z regionu celkem 5 milionů korun. Moravskoslezský kraj tímto způsobem propojuje školy a podniky už pátým rokem. Doposud získalo finance na stážisty přes 60 podniků v regionu. Zájem o tuto podporu rok od roku roste, jednotlivé firmy si mohou říct až o 300 tisíc korun.

Foto: MSK

„Stáže jsou výhodné pro firmy i pro studenty. Zaměstnavatelé získají za krajské peníze mladou posilu do týmu nebo dokonce potenciálního budoucího zaměstnance. Studenti si pak osvojí dovednosti a načerpají zkušenosti, které by jim třeba i sebelepší výuka ve škole nedala. Tyto stáže navíc zvyšují uplatnitelnost absolventů škol na trhu práce,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že o dotaci mohou žádat podniky se sídlem nebo provozovnou na území Moravskoslezského kraje, které mají pro odborné stáže odpovídající zázemí.

Stážisté budou moci pod vedením zkušených mentorů čerpat zkušenosti až ve 24 oborech. „Prioritou kraje je propojovat studenty a firmy hlavně v technických odvětvích. S nedostatkem kvalifikovaných technicky vzdělaných zaměstnanců se totiž potýkají podniky v celé republice. Podporujeme ale stáže i v ostatních oborech. Reálný provoz si stážisté budou moci vyzkoušet i v zemědělství, potravinářství, oděvnictví, zdravotnictví nebo například překladatelství,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška. Doplnil, že se stáží budou účastnit žáci středních odborných škol, studenti vysokých škol a nově také studenti vyšších odborných škol. Z krajských peněz bude možné hradit platy stážistů a mentorů, případně další související drobné náklady projektu.

„Dobrou zkušenost má se stážisty například společnost Invent Medical Group, ve které studenti z VŠB pomáhali s vývojem 3D tisku ortoticko-protetických pomůcek. Středoškoláci získali zajímavé zkušenosti například v oblasti marketingu. V rámci projektu Predátor spolupracovali s firmou Leemon Concept na významných marketingových kampaních pro místní pivovar nebo pro prestižní beachvolejbalový turnaj v Ostravě,“ přiblížil konkrétní loňské stáže hejtman kraje Ivo Vondrák.

Odborné stáže se nejčastěji konají přímo ve firmách, je ovšem možné také využívat technologických a personálních kapacit sdílených vývojových center. „Aktuálně právě této možnosti využívají tři podpořené společnosti, a to v rámci projektu Absolvent2 ostravského sdíleného vývojového centra IdeaHub. Stážisté se zde zaměřují na vývoj či testování prototypů technických zařízení, potravinářských strojů nebo například na tvorbu online databází,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a dodal, že krajský úřad bude žádosti firem o dotace na stáže přijímat od 6. do 20. dubna 2020.

Zdroj: MSK