BRUNTÁL | Studenti bruntálské průmyslovky postavili v rámci výuky skutečnou Tatru, ta bude brzy sloužit Správě silnic Moravskoslezského kraje.

Foto: MěÚ Bruntál

Škola dostala příležitost a zapojila se do projektu Tatra do škol společnosti Tatra Trucks a. s. Před několika týdny obdržela kontejnery, v nichž byly díly vozidla a složit jej, měl za úkol tým studentů. Prošli jsme školením přímo v Tatře, kde nás učili, jak vozidlo poskládat. Pak už jsme postupovali podle plánů. Trvalo to přibližně tři týdny, než jsme to dali dohromady,“ vypráví studenti, kteří museli ale nejprve projít výběrovým řízením, které škola vyhlásila. Příležitost dostalo deset studentů z prvních, druhých a třetích ročníků technických oborů. Pracovali pod vedením učitele odborných předmětů Romana Pydycha.

Tatra byla slavnostně představena v pondělí 3. června. Akce se účastnil také Tomáš Böhm ze Správy silnic Moravskoslezského kraje, která vozidlo brzy převezme. Na vozidlo máme vysoutěženou nástavbu zimní údržby – sypače. V letní údržbě bude sloužit jako kropička.  Je to reálný projekt, který studenti uvidí, bude pracovat na silnicích v rámci okresu Bruntál,“ uvedl Tomáš Böhm.

Projekt Tatra do škol společnosti Tatra Trucks a. s. existuje už do roku 2018. Během té doby bylo ve školách v republice postaveno 26 vozidel a další několik kusů na Slovensku. Je to fajn, když se studenti mohou sáhnout na skutečnou práci a nepracují jen ve virtuální realitě.  A kluci byli moc šikovní,“ pochválila bruntálský tým Jana Mohylová ze společnosti Tatra Trucks a. s.  Smyslem projektu je motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů.

Ředitel SPŠ a OA Jan Meca poděkoval všem, kteří se na projektu podíleli: Museli jsme Tatru koupit, každý její díl, proškolit zaměstnance. Díky všem, kteří se na tom podíleli, není to jen spousta fyzické práce, ale také spousta administrativy. Studenti získali spoustu odborných znalostí a vědomostí a také zážitek.“

Slavnosti se účastnili další významní hosté. Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Jiří Nantl řekl: „Mám radost z toho, že projekt umožnil těm klukům udělat něco nerutinního ve věku, kdy většina jejich vrstevníků se chystá učit se řídit auto. A oni už jedno složili a ne ledajaké. Je skvělé že to je možné na našich školách,“ konstatoval. Náměstkovi hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislavovi Folwarcznému se líbilo, že projekt naplňuje myšlenku „škola hrou“ J. A. Komenského.

Starosta města Bruntálu Martin Henč ocenil skvělou reprezentaci, kterou škola dlouhodobě dělá. „Škola je na špičkové úrovni, což je velkým přínosem i pro město Bruntál. Tento projekt je třešničkou na dortu a rozhodně nebyl jednoduchý. Líbí se mi, že propojuje teorii s praxí,“ uvedl starosta Martin Henč.

Místostarosta Petr Rys by přál studentům, aby dostali příležitost v tomto projektu  pokračovat a mohli sestavovat další vozidla.   Zda tomu tak bude, je zatím v jednání.

Tatru postavenou bruntálským studenty ještě čekají drobné úpravy, jako seřízení podvozku, brzd, přepis na majitele a nástavba. Pak vyrazí do služby.

Foto: MěÚ Bruntál

Foto: MěÚ Bruntál

Foto: MěÚ Bruntál