KRNOV | Že nepotřebný televizor, mobilní telefon nebo toustovač nepatří do kontejneru mezi běžný komunální odpad, ví už snad každý. Dokazuje to množství elektrospotřebičů, které v loňském roce obyvatelé Krnova předali do sběrných dvorů nebo vhodili do červených kontejnerů na tříděný odpad. Celkem k recyklaci odevzdali 1 254 televizí, 455 monitorů a 13 787,03 kg drobného elektra.

Foto: MěÚ Krnov

Díky jejich zodpovědnému přístupu se vyhozené elektronické hračky a spotřebiče nepovalují na skládkách, ale získávají se z nich železné, neželezné i drahé kovy, sklo, plasty a další suroviny. Dalším rozměrem prospěšné recyklace je přínos pro životní prostředí, vyčíslený v úsporách elektrické energie, ropy, vody, primárních surovin či ve snížení produkce skleníkových plynů. Krnované v roce 2016 takto uspořili 565,18 MWh elektřiny, 28 888,38 litrů ropy, 2 588,81 m3 vody a 23,84 tun primárních surovin. Navíc snížili emise skleníkových plynů o 122 tun CO2 ekv. a produkci nebezpečných odpadů o 535,37 tun.

Vyplývá to z Certifikátu environmentálního vyúčtování neziskové společnosti ASEKOL, která s městem dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení. Základem vyúčtování je studie životního cyklu, tzv. LCA – Life Cycle Assessment, vyřazených CRT televizí a monitorů, které v rámci společnosti Asekol tvoří asi 62 procenta všech sebraných elektrozařízení, ale i drobných elektrospotřebičů. Studie LCA hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí.

„Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace běžných 100 televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na čtyři roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných až k sedmi cestám do Chorvatska, jsou to impozantní čísla. Pozitivní zprávou pro uživatele počítačů také je, že odevzdání deseti vysloužilých monitorů ušetří spotřebu energie potřebnou pro chod notebooku po dobu téměř pěti let. Všichni ti, kteří tříděním takto zásadně přispívají k ochraně životního prostředí, si zaslouží obrovský dík,“ uvedl Jan Vrba, předseda představenstva společnosti Asekol.

Nepotřebná elektrozařízení lze v Krnově odevzdat do sběrných dvorů v ulicích Karáskově, Bruntálské a Opavské, menší stačí vhodit do červených kontejnerů. Těch je v současné době ve městě třináct.