KRNOV | Nejúspěšnější sportovci loňského roku i zasloužilí trenéři převzali v pondělí 20. května v Koncertní síni sv. Ducha ocenění, jež jim na návrh sportovní komise udělila Rada města Krnova.

Foto: MěÚ Krnov

Mezi oceněnými sportovci byli mistři a mistryně republiky i Evropy, čeští reprezentanti, trenéři nebo pokořitel kanálu La Manche. Nezapomnělo se ani na nejmladší sportovní naděje, které převzaly Certifikáty mladého sportovce.

Slavnost jako každoročně pořádala sportovní komise Rady města Krnova.

DĚTI DO 10 LET

Ondřej Velička, TJ Krásné Loučky, fotbal

Nikolas Hlavatý, TJ Krásné Loučky, fotbal

Ondra a Nikolas jsou hráči fotbalového družstva mládeže TJ Krásné Loučky, kteří svým příkladným přístupem jak k tréninku, tak k zápasům dávají příklad ostatním hráčům.

Jan Herudek, skautský oddíl Krnovská Trojka

Jan je všestranně sportovně nadaný, za oddíl se účastní sportovních akcí. V loňském roce to bylo například i skautské olympiády vlčat a světlušek v Pardubicích, kde ve většině disciplín získal první, nebo druhé místo a byl vyhodnocen jako nejlepší sportovec ve všech kategoriích.

Anička Plucnarová, Atletika Človíček, atletika

Anička je usměvavé sluníčko i bojovnice, milá dívka, která se nerada vzdává a chce nejlépe všechno vyzkoušet. Ráda běhá a ráda jezdí na závody. Na ocenění byla navržena pro její nadšení i loňská vítězství. Vyhrála ve své kategorii 1. místo na Vánočním atletickém trojboji v Opavě a 2. místo na Čokoládové tretře v Opavě.

František Mrkvan, Atletika Človíček, atletika

František je nenápadný chlapec, který má rád výzvy. Je oblíbený v kolektivu dětí i dospělých. Velmi rád a rychle běhá. Na ocenění byl navržen pro jeho nadšení sportovat, ale i reprezentaci Krnova na loňských závodech, kde vyhrál ve své kategorii 1. místo na Vánočním atletickém trojboji v Opavě a 2. místo na Čokoládové tretře v Opavě, což ho nominovalo do krajského finále, kde se umístil na 4. místě.

Šimon Mamula, FBC ORCA Krnov, florbal

Šimon, jenž v týmu FBC Orca Krnov působí od svých čtyř let, reprezentuje ročník přípravky 2010, který jako první vůbec nastoupil do ligových turnajů přípravek. Šimon vyniká svým herním myšlením, které má na svůj věk opravdu obdivuhodné. Jeho výkony jsou odrazem svědomitého přístupu k tréninkům, navíc jeho účast na nich je takřka stoprocentní. Je velmi kamarádský, díky tomu je v týmu velmi oblíbený. Pravidelně hraje i za starší kategorii elévů, kde se i přes svůj nízký věk a malou výšku neztrácí a je platným hráčem i mezi staršími.

Ondřej Bareš, CHSS Sebeobrana Krnov

Ondřej je nejmladší nadějí oddílu. Nominován byl za poctivý a příkladný přístup k tréninku, řádnou disciplínu a chuť něco dokázat.

JEDNOTLIVEC DO 18 LET

Martin Rudolf, TJ Krnov, plavání

Martin patří mezi mladšími žáky k nadějím oddílu. Jeho pracovitost vede k výborným výkonům a umístěním v kraji i republice. Ze zimního přeboru kraje si přivezl jeden titul, dvě druhá a jedno třetí místo. Zlepšení výkonů v letní části prokázal ziskem čtyř titulů přeborníka kraje. Dokázal se tak kvalifikovat na obě mistrovství republiky. V létě i v zimě obstál v konkurenci velkých oddílů a dobře reprezentoval oddíl i město umístěními v první desítce. Jako nejmladší z party krnovských plavců si vyzkoušel dálkové plavání, kde se mu dařilo a v Tovačově si doplaval pro 2. místo na trati 3 km.

Lenka Martínková, TJ Krnov, plavání

Velmi dobrými výkony dosáhla v průběhu roku na spoustu pódiových umístění a kvalifikovala se mezi nejlepší žákovské plavce na zimní i letní mistrovství v bazénových disciplínách. Přípravu v bazéně si zpestřila dálkovým plaváním. Na mistrovství ČR v Praze na trati 5 km vybojovala čtvrté místo a v létě v Tovačově na trati 3 km první místo.

Barbora Říhová, TJ Krnov, plavání

Barbora patří svými výkony k plavecké špičce kraje i republiky v bazénovém i dálkovém plavání. Na závodech v kraji obsazuje první příčky. Stále zlepšuje osobní i oddílové rekordy. V zimní části sezóny získala sedm titulů přeborníka kraje. Těmito výkony se kvalifikovala na mistrovství ČR, odkud si dovezla bronz za kraulový sprint a tři nepopulární čtvrtá místa. Během přípravy na letní bazénovou sezónu dokázala v dálkovém plavání na MČR v Praze na 5 km vybojovat druhé místo. Při kvalifikaci na letní mistrovství ČR si doplavala pro osm titulů přeborníka kraje. Na MČR v Českých Budějovicích pak získala dvakrát třetí místo, v disciplínách 100m kraul a 100m motýl, a dvakrát se umístila čtvrtá. Svými výkony potvrdila zařazení do Sportovního centra mládeže kraje.

Tomáš Grulich, T. J. Sokol Opava, atletika, vrh koulí

Tomáš se může pochlubit sportovními úspěchy z MČR dorostenců jednotlivců i družstev, reprezentuje ČR na mezinárodní scéně.

Anna Vinklerová, CHSS Sebeobrana Krnov

Na turnaji Grand Prix Bierunia v Polsku Anna získala bronzovou medailí a obdržela také pohár pro nejmladšího účastníka turnaje. Na otevřeném poháru Evropy seniorů a otevřeném mistrovství Evropy juniorů federace IBF v bojových uměních dálného východu vybojovala 2. místo za sestavu velkého draka a bronzové místo za sestavu se dvěma noži. Na mezinárodním festivalu Dragon Cup 2018 získala bronz za formu železného jezdce. Stříbro pak brala na otevřenému poháru Evropy European Kong Sao Open Cup 2018 v polském Mikolówě za sestavu se dvěma noži.

Nikola Berkovská, CHSS Sebeobrana Krnov

Na otevřeném poháru Evropy seniorů a otevřeném mistrovství Evropy juniorů federace IBF v bojových uměních dálného východu vybojovala zlato za semikontakt. Na mezinárodním festivalu Dragon Cup 2018 zvítězila v semikontaktu a stříbro získala v disciplíně sanda.

Jiří Trávníček, CHSS Sebeobrana Krnov

Na otevřeném poháru Evropy seniorů a otevřeném mistrovství Evropy juniorů federace IBF v bojových uměních dálného východu získal druhé místo za formu tygra. Za prezentaci stejné formy vybojoval na mezinárodním festivalu Dragon Cup 2018 bronz.

Josef Váňa, CHSS Sebeobrana Krnov

Na mezinárodním festivalu Dragon Cup 2018 zvítězil v disciplíně kihon. S formou velkého draka uspěl na otevřeném poháru Evropy European Kong Sao Open Cup 2018 v polském Mikolówě, kde vybojoval bronz.

Jakub Tkáč, KSK Jalex Team Krnov, physique

V oddílu cvičí Jakub Tkáč tři roky, úspěšně se zúčastňuje mistrovských i pohárových soutěží, pořádané svazem kulturistiky SKFČR. V roce 2018 se na mistrovství Moravy a Slezska v kategorii Physique staršího dorostu umístil na 1. místě a získal titul Mistra Moravy. Na mistrovství ČR se v téže kategorii umístil ve finále na 6. místě.

Veronika Zajícová, SÚS boxing Krnov, Thaibox Rival Opava, box

Veronika začala boxovat v Krnově u trenéra Stanislava Ivanova, následně přešla do SÚS boxing Krnov k trenérovi Jaroslavu Morbitzerovi, kde nabrala první zkušenosti ze soutěží a absolvovala mistrovství republiky a spoustu zahraničních soutěží. Protože potřebuje boxovat především se svými vrstevníky přešla pod křídla Thai box Rival Opava. Nyní trénuje jak v Krnově, tak v Opavě. Na loňském MČR kadetů získala 3. místo, zvítězila v mezinárodním utkání v Bratislavě, stříbro získala v mezinárodním utkání žen a dívek v polských Gliwicích, na 3. místě skončila v Triebel Cupu Slovensko a na svém kontě má dalších deset vítězství v oblastní lize. Na nedávném MČR vybojovala zlato a navíc byla oceněna coby nejlepší boxerka celého turnaje. Byla zařazena do reprezentace ČR.

Aleš Petr, TJ Lokomotiva Krnov, silový trojboj

Aleš je jednou z velkých nadějí krnovského silového trojboje. Na MČR v klasickém trojboji bez podpůrných dresů vybojoval 2. místo, stejně jako v mezinárodní soutěži Pohár starosty Zbýšova a na závodech Pohár Vision Nutrion.

Dominik Menzel, FBC ORCA Krnov, florbal

Dominik se stal pevnou součástí výběrových florbalových týmů moravskoslezského kraje jak v kategorii starších žáků, s níž získal zlato, tak i v kategorii dorostenců. Velmi blízko měl pak k novému angažmá v extraligovém klubu Bulldogs Brno. Jeho přístup k trénování i zápasům je přímo ukázkový.

JEDNOTLIVEC NAD 18 LET

Jaroslava Dohnalová, Cyklistika pro všechny Krnov

Vítězka celoroční amatérské soutěže Slezský poháru amatérských cyklistů, kde startují závodníci téměř z celé Moravy. V rámci republiky patří Slezský pohár mezi dvě nejlepší amatérské soutěže. Kromě prvního místa v absolutním pořadí mezi ženami vyhrála také soutěž o nejlepší vrchařku a časovkářku. Jarka Dohnalová se dlouhodobě umisťuje v popředí této soutěže a letos to svým vítězstvím dovršila.

Vojtěch Fojtík, KSK Jalex Team Krnov, klasická kulturistika juniorů

Všestranně nadaný sportovec Vojtěch Fojtík je členem oddílu již osm let. Za tu dobu získal řadu ocenění na mistrovských a pohárových soutěžích. V roce 2018 se na Mistrovství Moravy a Slezska umístil na druhém místě v kategorii juniorů, v klasické kulturistice na 2. místě a na mistrovství ČR v téže kategorii získal bronz. Na sportovním festivalu v Opavě se v extrémním silovém dvojboji mužů umístil na druhém místě. Na Vánoční ceně Krnova získal druhé místo v tlaku na lavici v kategorii juniorů do 23 let. Letos byl Vojta vybrán do širšího kádru české reprezentace juniorů na mistrovství Evropy v klasické kulturistice.

Ondřej Miškov, FBC ORCA Krnov, florbal

Na mezinárodním florbalovém turnaji v Brně Opengame obsadil se svým týmem 2. místo, současně se zde umístil na 1. místě v kanadském bodování a oceněn byl i coby nejlepší nahrávač turnaje. Zlato získal na regionálním turnaji Floorbal street v Ostravě a následně celkové 5. místo v témže turnaji v Praze. V poháru v roce 2018 se stal nejlepším nahrávačem. Coby platný člen týmu FBC Orca Krnov s ním slavil za minulý rok 4. místo v divizi. V této soutěži pak obsadil 2. místo v kanadském bodování (v aktuálním sezóně mu prozatím patří 1. místo) a první místo v roli nahrávače.

Jaromír Filip, FBC ORCA Krnov, florbal

Jaromír je kapitánem „A“ týmu mužů i „rezervy“. V roce 2018 dosáhl hned na několik individuálních i kolektivních úspěchů. Jednalo se o 2. místo na mezinárodním florbalovém turnaji v Brně Opengame, 1. místo na regionálním turnaji Floorbal street v Ostravě a následně celkově 5. místo v témže turnaji v Praze. V roce 2018 se Filip stal v pohárové soutěži vítězem jak kanadského bodování, tak mezi střelci. Coby platný člen týmu FBC Orca Krnov s ním slavil za minulý rok 4. místo v divizi. V této soutěži v roce 2018 obsadil 3. místo v kanadském bodování (v aktuálním sezóně mu patří 2. místo), stal se také nejlepším střelcem divize. S „B“ týmem Orca Krnov vybojoval postup do vyšší soutěže.

Tomáš Juříček, TJ Lokomotiva Krnov, silový trojboj

Reprezentant České republiky. Na loňském MČR získal 1. místo v klasickém trojboji bez podpůrných dresů a v absolutním pořadí dle koeficientu Wilks 2. místo. V silovém trojboji v dresech vybojoval rovněž zlato a v absolutním pořadí se umístil na 3. místě. Je držitelem mistrovské výkonnostní třídy. Na ocenění byl nominován rovněž pro svůj přístup k tréninku, za předávání svých zkušeností ostatním členům oddílu. Tomáš je hlavním strůjcem všech jeho úspěchů a zároveň člen výboru oddílu.

NEJLEPŠÍ KOLEKTIV DO 18 LET

Tým starších žaček, VO Slezská Orlice, volejbal

Tým v aktuálním složení Denisa Mališová, Ivana Pokorná, Kateřina Lisá, Eliška Mohylová, Natálie Suchoňová a Julie Vaculíková již několik let reprezentuje město Krnov. V sezoně 2018/2019 čtyřikrát postoupil v rámci krajského přeboru. Na svém kontě doposud nemá porušení pravidel, absenci na zápasech nebo tresty. V loňské sezoně vybojoval 3. místo na česko-polském turnaji v Krnově.

FK Krnov, mladší dorost, fotbal

Mladší dorost pod vedením trenéra Erika Beleje a vedoucího Leopolda Dehnera patří k ozdobám klubu. Tento fotbalově silný ročník v roce 2018 ovládl dva mládežnické turnaje, skončil jen těsně druhý na přeborech okresu Bruntál a navíc je vedoucím týmem Krajského přeboru mladšího dorostu.

NEJLEPŠÍ KOLEKTIV NAD 18 LET

Družstvo TJ Lokomotiva Krnov, silový trojboj

Družstvo ve složení Tomáš Juříček, Lubomír Švaňhal, Ondřej Hilgert, Filip Hasmanda vybojovalo 4. místo v nejvyšší extraligové soutěži. Jde o obrovský úspěch, jelikož jako jediný oddíl startuje se svými odchovanci.

HK Krnov, muži, hokej

Seniorský tým krnovských hokejistů se pravidelně účastní Krajské hokejové ligy, organizované Českým svazem ledního hokeje. V posledních dvou sezonách skončil před branami finále play off tím nejmenším možným rozdílem, tj. o jednu branku v prodloužení rozhodujícího, třetího semifinále. Uplynulá sezóna se týmu z dlouhodobého pohledu vydařila, když po 27 kolech základní části soutěže skončil na 1. místě se ziskem 58 bodů a prohrál pouhá tři utkání. Obdobného úspěchu tým dosáhl naposledy v sezoně 2011/2012. Pro dosažení tohoto cíle došlo ke změně na trenérském postu, když se týmu ujal zkušený trenér Pavel Hulva.

NEJLEPŠÍ TRENÉR ROKU

Filip Fňukal, FBC ORCA Krnov, florbal

Štěpán Lhoťan, FBC ORCA Krnov, florbal

Oba trenéři v roce 2018 slavili se svým výběrem starších žáků Moravskoslezského kraje nejprve vítězství mezi krajskými výběry ve východní skupině, aby následně dokráčeli k absolutnímu vítězství v celorepublikovém finále v Brně nad výběrem starších žáků Středočeského kraje. V lednu 2019 si opět, již potřetí za sebou, se svými svěřenci dokráčeli pro vítězství ve východní skupině.

OCENĚNÍ ZA PŘÍNOS MLÁDEŽNICKÉMU SPORTU

Kolektiv trenérek sportovní gymnastiky

Sportovní gymnastika Krnov funguje od roku 2000. Vystřídaly se v něm různé trenérky, asistenti, trénující rodiče. Hlavními trenérkami jsou ale Petra Bujoková, Lenka Orlová, Veronika Nováková. Oddíl každoročně trénuje kolem osmdesáti dívek a chlapců, trenérky pracují zadarmo a dobrovolně, s dětmi se účastní závodů oblastní úrovně. Oddíl rovněž pořádá gymnastické přebory pro spřátelené oddíly, jako Valentýnský dvojboj, několikrát v roce organizuje soustředění a letní přípravu dětí.

Martin Tabach, FK Krnov, fotbal

Martin Tabach patří mezi nejaktivnější trenéry klubu, již pátým rokem se věnuje tréninku nejmenších. Přípravka pod jeho vedením se velice zlepšila a patřila v roce 2018 k nejlepším v okrese Bruntál. Nominace na ocenění je také poděkováním za odvedenou práci.

NEJLEPŠÍ JEDNOTLIVEC – HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC

Lubomír Vachutka, běh, jízda na kole, plavání, nevidomý

Nevidomý běžec Lubomír Vachutka, společně se svým vodičem Zbyňkem Ocáskem, pravidelně běhá a zúčastňuje se běžeckých závodů, navzájem jsou si oporou. V roce 2018 mimo jiné společně naběhali 3 322 km, na dvojkole ujeli 3 160 km, v bazénu uplavali 102 km. Dále společně absolvovali následující závody: Hrouzovka, Cvilínské schody, půlmaraton v Kobeřicích, několik závodů ze seriálu Horská výzva, štafetový závod osmičlenných týmů Vltava Run (68. místo z 300 týmů). Lubomír se pravidelně účastní celorepublikového seriálu Runtour, v němž běhá v kategorii se zdravými běžci, a to tratě na 5 a 10 km, kde se pravidelně umisťuje kolem 10. až 30. místa.

Zbyněk Ocásek, běh, jízda na kole, vodič nevidomého Lubomíra Vachutky

Od roku 2014 trénuje a závodí spolu s Lubošem, ve svém osobním volnu, na úkor své rodiny. Tím, jak přispívá k začleňování jedince s handicapem do sportovní komunity, může být vzorem pro ostatní.

OCENĚNÍ ZA CELOŽIVOTNÍ PŘÍNOS PRO ROZVOJ MLÁDEŽNICKÉHO SPORTU

Jaroslav Virág, kopaná

Jaroslav Vigár se věnuje fotbalu celý život. Po skončení své aktivní hráčské kariery začal své zkušenosti předávat mládeži. Svou trenérskou kariéru započal v Hoštálkovech, kde trénoval žáky, stejně jako později v Krásných Loučkách. Nyní je v oddílu TJ Krásné Loučky hlavním trenérem mládežnických mužstev a svůj volný čas věnuje čtyři krát týdně mládeži.

Jaroslav Mlček, KSK Jalex Team

Jaroslav Mlček se sportu neúnavně věnuje již 26 let. Je spoluzakladatelem silového trojboje v TJ lokomotiva Krnov, aktivně reprezentoval svůj oddíl na mnoha závodech. Naposledy na Mistrovství ČR Masters do 64 let, kde se umístil na 4. místě. Za dobu svého působení vychoval mnoho vynikajících závodníků, mezi nimi také Mistra světa v klasické kulturistice juniorů – Jakuba Prchala a řadu mistrů Čech a Moravy v kategoriích dorostenců, juniorů, mužů a žen. Za svou trenérskou činnost získal řadu mezinárodních ocenění od Světové kulturistické federace IFBB – za rozvoj kulturistiky v roce 2002, stříbrnou medaili za zásluhy v roce 2008. Od svazu SKFČR v roce 2005 za rozvoj a propagaci kulturistiky a fitness v ČR a v roce 2017 za dlouholetou podporu při rozvoji kulturistiky a fitness v ČR.

in memoriam Petr Urban, FK Krnov, fotbal

Petr Urban byl dlouholetým sekretářem fotbalového klubu, v němž působil také jako vedoucí mládežnických družstev žáků a dorostu a člen výkonného výboru klubu. Jeho pracovitost ho vynesla až do výkonných výborů okresních a krajských fotbalových svazů, byl také delegátem Fotbalové asociace ČR. Bohužel v létě 2018 tragicky zahynul na dovolené v Bulharsku. Na ocenění byl nominován za příkladnou práci.

Leopold Dehner, FK Krnov, fotbal

Leopold Dehner již více než 15 let pracuje s mládežnickými družstvy FK Krnov, od přípravky po dorost, je také členem výkonného výboru klubu. Dlouhodobě patří k nejaktivnějším lidem klubu. Za dobu svého působení se spolupodílel na výchově více než 120 hráčů mládeže. Navázal spolupráci také s okolními kluby, podařilo se mu do FK Krnov přivést talentované fotbalisty z širokého okolí. Mezi hráči je velice oblíbený.

OCENĚNÍ ZA MIMOŘÁDNÝ SPORTOVNÍ VÝKON

Michael Mrůzek, plavání

Michael Mrůzek je prvním plavcem na světě, který pokořil kanál La Manche ve věku 50+ let pod 10 hodin. Člen plaveckého oddílu TJ Krnov a dlouholetý trenér mládeže a dospělých se do vln Atlanského oceánu ponořil 7. července 2018 na Shakespearově pláži vedle doverského přístavu. V cíli u francouzských břehů byl za devět hodin a 26 minut. Průliv mezi Francií a Anglií je v nejužším místě široký 34 kilometrů.

„Sám jsem přeplavání kanálu La Manche dřív neplánoval. Ale potom, co se mi podařilo přeplavat 36 km mezi Capri a Neaopolí, přišel s tou myšlenkou můj kamarád Ivan Smolka.Trénink byla spousta dřiny, ale to mám rád. Dobře jsme přizpůsobili i jídelníček. Byla to perfektní symbióza obojího. Plaval jsem, plaval a plaval. Problémem je studená voda. Když vloni roztály ledy a ponořil jsem se do vody, vydržel jsem jen deset vteřin. Ale den po dni teploty rychle rostly, voda se v posledních 14 dnech rychle ohřívala a neměl jsem problém s plaváním. V dubnu a květnu to voda byla o šest až sedm stupňů teplejší než v předchozích letech. Když má voda 15 až 17 stupňů a nejsou třímetrové vlny, věřil jsem, že to dokážu. František Venclovský kanál přeplaval v roce 1971 v čase 15 hodin a 26 minut, nejstarším českým plavcem byl operní pěvec Richard Haan. Ten jej přeplaval ve věku 56 let za 14 hodin. Já jsem pořád mladý.”

Zdroj: MěÚ Krnov