KRNOV | V druhé polovině srpna zamíří do ukrajinské Nadvirny, která je partnerským městem Krnova, další část materiální pomoci. Doprovázet ji bude ředitelka Charity Krnov Monika Dudová, která do Nadvirny během necelého měsíce absolvuje už druhou cestu.

Foto: ilustrační Pixabay

Zatím pošesté a naposledy se z ní vrátila v sobotu 4. srpna, kdy doprovázela náklad nemocničních lůžek, matrací a nočních stolků, ale i dětských plen, školních potřeb a hraček, které Charita získala od různých dárců, přičemž tím hlavním byl Moravskoslezský kraj. „Po červencové nakládce nám ještě zůstaly desítky nočních stolků a jelikož budu doprovázet delegaci Krnova v rámci její partnerské návštěvy, vypravíme ještě jednu zásilku,“ říká Monika Dudová s tím, že stolky zamíří do nemocnice, stejně jako už dříve lůžka a matrace.

Místní zdravotnické zařízení však není jediným, kam pravidelná pomoc z Krnova směřuje. „Jsme v kontaktu s otcem Andrijem z Charity Nadvirna, díky kterému pomoc míří přímo k potřebným. Při své návštěvě u nás se nechal inspirovat a zřídili jídelnu pro lidi bez domova nebo nízkoprahové zařízení pro děti. Na zimu připravují noclehárnu, jejíž součástí budou i některá lůžka z naši dodávky,“ popisuje Monika Dudová.

Na Ukrajinu se s pomocí vrací ráda, přiznává však, že to není vůbec snadné. „Než vyřídíme všechny formality, trvá to přibližně půl roku. Tyto průtahy kompenzuje velký zájem Krnovanů o sbírku i vstřícnost firem a úřadů, které často pracují nad rámec svých povinností, což je například sociální odbor s panem Fojtíkem. Veliké díky patří také pracovníkům Charity, kteří ve svém volném čase všech 110 lůžek připravili k transportu,“ dodává Monika Dudová.

„Spolupráci s partnerským městem Nadvirna je naše srdeční záležitost. Záměrně jsem uvedl slovo spolupráce, nikoliv pomoc. Pro ty z nás, kteří jsme měli příležitost navštívit toto město, jsou zkušenosti ze setkání s tamními lidmi i kulturou velmi obohacující a inspirující, takže je vlastně otázkou, kdo komu pomáhá. Tato snadno uchopitelná a viditelná spolupráce spočívá především v zajišťování humanitární pomoci, na které se mnohdy podílejí formou příprav či finanční spoluúčasti nejen pracovníci odboru sociálního, ale i celého úřadu. To, že tuto pomoc zaštiťuje krnovská Charita, je přirozené, vždyť paní ředitelka organizovala tyto aktivity už v době, kdy ještě nebyla podepsána partnerská smlouva mezi Krnovem a Nadvirnou,“ doplňuje František Fojtík.

V červenci Charita Krnov vypravila kamion s pomocí díky firmě Isolit-Bravo, která byla sponzorem dopravy. Společně s řidičem náročnou cestu v kabině absolvovala i Monika Dudová, zpátky jela autobusem. „Cesta zpět trvala osmnáct hodin a až do Ostravy jsem jela bez přestupu. Společně se mnou v autobuse cestovalo mnoho ukrajinských žen, které k nám jely za prací. Bylo smutné sledovat, jak se loučí se svými malými dětmi, které často opouští i na půl roku. Nejen tato zkušenost mě utvrzuje v tom, že pomoc Ukrajině má smysl,“ uzavírá Monika Dudová.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.