MSK | O příspěvek na nový kotel se v Moravskoslezském kraji během dvou hodin přihlásilo téměř 10 tisíc občanů. Půlmiliarda, kterou má kraj na ekologické kotle k dispozici, „zmizela“ během 54 vteřin. Už nyní je jasné, že tyto peníze stačit nebudou, kraj proto zažádá stát o navýšení alokace. Třetí kolo kotlíkových dotací odstartovalo 10. dubna, žádosti jsou přijímány od 13. května od 10 hodin dopoledne.
„Výměnu starých kotlů za ekologické považuji v našem regionu v oblasti životního prostředí za jeden z klíčových kroků. Jsem rád, že lidé projevili o kotlíkové dotace tak velký zájem. Jakmile se v našem regionu podaří odstavit nevyhovující kotle, které v některých případech ročně vypouští i 100 kilogramů prachu, určitě se to na čistotě vzduchu projeví. Lokální topeniště jsou totiž aktuálně největším znečišťovatelem ovzduší u nás,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že v první fázi nebude možné vyhovět všem žadatelům. „Zatím máme na nové kotle k dispozici půl miliardy korun. Tato suma pokryje odhadem jen 3500 žádostí. Výměny starých kotlů jsou pro nás prioritou, požádáme proto vládu o navýšení alokace tak, abychom mohli vyhovět co největšímu počtu žádostí,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.
Krajský úřad přijme celkem maximálně 10 tisíc žádostí o příspěvek na nový kotel. 3500 žádostí, které odhadem pokryjí prostředky, kterými aktuálně Moravskoslezský kraj disponuje, dorazilo už během prvních 54 vteřin. Ostatní žádosti zůstávají v takzvaném zásobníku. Krajský úřad bude jednotlivé žádosti postupně posuzovat a vyhodnocovat, o jejich schválení rozhodne rada kraje.
Krajský úřad přijímá žádosti stejně jako v minulé výzvě kotlíkových dotací elektronicky. „Žádosti se nám daří administrovat velmi rychle a efektivně. Je to i díky speciálnímu počítačovému programu, kterému na úřadě říkáme Karel. Jsme první krajský úřad, kterému v rutinní administrativní činnosti pomáhá umělá inteligence. V rámci kotlíkových dotací Karel ověřuje správně zadané označení nemovitosti, ve které se bude kotel nacházet nebo například hlídá, zda žadatel nepodal více žádostí na jednu nemovitost. Program Karel taky bude žadatelům posílat smlouvu k podpisu, samozřejmě elektronickou formou,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a připomněl, že v 1. a 2. výzvě kotlíkových dotací Moravskoslezský kraj celkově přijal 14 a půl tisíce žádostí o kotlíkovou dotaci. Schválil jich 13 a půl tisíce.
V předchozích výzvách měl kraj k dispozici na výměny kotlů celkem 1,5 miliardy korun. „Kotel už stihlo vyměnit asi 70 procent domácností, které se do kotlíkových dotací zapojily. Celkově už byla vyplacena více než 1,2 miliardy,“ doplnil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že kraj bude opět na výměnu kotlů přispívat také ze svého rozpočtu. Každý úspěšný žadatel získá stejně jako v minulém kole 7 a půl tisíce korun.
„Z předešlé výzvy máme zásobník asi tisícovky žádostí, kterým nebylo možno vyhovět, protože na ně jednoduše nezbyly peníze. Podmínky třetí výzvy splňuje ze zásobníku 903 žadatelů. Oslovili jsme je, že mohou podat zjednodušenou žádost, které bude v případě jejich zájmu vyhověno,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a vysvětlila, že právě těchto 903 žadatelů se týká zjednodušená uzavřená výzva. Prostředky, které z této uzavřené výzvy zůstanou nevyužity, se převedou do otevřené výzvy pro všechny ostatní zájemce.
„Oproti druhému kolu kotlíkových dotací se tentokrát změnily podmínky, prostředky nebude možné využít na nákup kotlů, které spalují uhlí. Podpora je určená na plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla a kotle na biomasu, které splňují nejvyšší emisní standardy,“ sdělila náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová a dodala, že věří, že stát finanční prostředky na výměny kotlů v Moravskoslezském kraji navýší.
„Ministerstvo životního prostředí nám v minulosti přislíbilo další peníze, pokud se nám podaří vyčerpat přidělených 500 milionů korun. Po včerejším dni se ukázalo, že lidé ekologicky topit chtějí, což je dobrá zpráva. Jsem přesvědčená, že jako region, který trpí zhoršenou kvalitou ovzduší, máme na navýšení financí nárok. Na vládu budeme určitě intenzivně apelovat,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.
Zdroj: MSK