MSK | Poslední žádost o příspěvek na nízkoemisní kotel přijal krajský úřad dnes (22. 5.) dopoledne ve čtvrt na jedenáct. Třetí kolo kotlíkových dotací odstartovalo 10. dubna, žádosti byly přijímány od 13. května. Za necelých 10 dnů si tak občané Moravskoslezského kraje řekli odhadem o 1,234 miliardy korun. Žádosti dosáhly stropu, další už krajský úřad přijímat nebude.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Jsem velmi rád, že se potvrdil náš odhad a zájem o výměnu kotlů je opět v našem regionu enormní. Půl miliarda, kterou jsme měli k dispozici, zmizela během necelé minuty hned první den. Vystačí na přibližně 3 a půl tisíce žádostí. Je jasné, že je nutné alokaci výrazně navýšit. Stále platí příslib pana ministra, že bude na vládě prosazovat, aby náš kraj dostal další prostředky. Celkem bychom pak mohli přerozdělit celou miliardu korun, přesto to nepokryje všechny žádosti. Lidé si totiž ve 3. výzvě řekli o více než 1,2 miliardy korun,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Ministr životního prostředí Richard Brabec oficiálně potvrdil záměr navýšit alokaci pro kraj hned během prvního dne přijímání žádostí. „Dalších 500 milionů by Moravskoslezský kraj měl opravdu dostat. Tyto prostředky by nám vláda měla přiklepnout velmi brzy. Navýšení bude projednávat už v červnu tohoto roku a já pevně věřím, že to pro občany našeho kraje a pro naše životní prostředí dopadne dobře,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a dodala, že na velký zájem o kotlíkové dotace měly vliv i bezúročné půjčky.

 

„Bylo pro nás důležité, aby na dotaci mohly dosáhnout také rodiny s nižšími příjmy. Intenzivně jsme komunikovali se zástupci jednotlivých obcí, aby půjčku Státního fondu pro životní prostředí občanům zprostředkovávaly. Už nyní víme o 150 milionech korun, které tak zájemci využijí. Toto číslo ovšem není konečné, některé obce čekají až na schválení jednotlivých žádostí o kotlíkovou dotaci,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

V 1. a 2. výzvě kotlíkových dotací Moravskoslezský kraj celkově přijal 14 a půl tisíce žádostí o kotlíkovou dotaci. Schválil jich 13 a půl tisíce. V předchozích výzvách měl kraj k dispozici na výměny kotlů celkem 1,5 miliardy korun. „Kotel už stihlo vyměnit asi 70 procent domácností, které se do kotlíkových dotací zapojily. Celkově už byly vyplaceny více než 1,2 miliardy. Každý úspěšný žadatel pak od kraje získá příspěvek 7 a půl tisíce korun, na výměny kotlů přispívá i necelá třetina obcí v kraji,“ připomněl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že podpora je ve 3. kole určená na plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla a kotle na biomasu, které splňují nejvyšší emisní standardy. Nelze za ně pořídit kotel spalující uhlí.

„Pokud budeme mít na nové nízkoemisní kotle opravdu celou miliardu, podaří se v tomto kole vyhovět přibližně 8 200 žádostem. Když k tomu přičtu 13 a půl tisíce výměn z prvních dvou výzev a necelou tisícovku ze zásobníku předchozího kola, vyměníme v Moravskoslezském kraji díky kotlíkovým dotacím celkově 22 700 kotlů. A to považuji za velký úspěch,“ uzavřel hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Zdroj: MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.