MSK | „Uvědomujeme si mimořádnou zátěž a dopad na občany zasažené současnou přírodní katastrofou, kdy víme, že je to náročné nejen po fyzické, ale také po psychické stránce,“ informovala mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Lnagerová. V rámci celého kraje je systémově nastavena a ze strany Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) koordinována psychosociální pomoc.
Psychosociální pomoc koordinuje vedoucí psychologického pracoviště HZS MSK mjr. PhDr. Dagmar Fišerová, která je rovněž hlavní styčnou osobou pro jakoukoliv obec či město. Jednotliví starostové se na ni mohou obracet jak s požadavky, tak s dotazy. Kontaktní email: dagmar.fiserova@hzscr.cz
V současné době je pro oblast Bruntálska, Krnovska a Opavska ustanoven, pro každou oblast, sektorový koordinátor psychosociální pomoci. Jeho hlavním úkolem je, s týmem interventů, poskytovat psychosociální pomoc a dále zajistit, aby se do všech obcí v daném regionu dostaly informace o možnostech psychosociální pomoci. Interventi poskytující psychosociální pomoc jsou nejen z řad HZS MSK, ale také Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby. V jednotlivých týmech jsou zařazeni
i interventi z organizace Krizové centrum Ostrava. Psychosociální pomoc se poskytuje nyní na vyžádání i v dalších zasažených oblastech. Sektorový koordinátor s týmem interventů bude určen i pro Ostravsko a Bohumínsko tak, aby byla pomoc dostupná a zajištěna všem potřebným občanům.
Do pomoci jsou zapojeny také nestátní neziskové organizace, které v rámci kraje dlouhodobě spolupracují se složkami IZS a které nyní působí přímo v postižených místech a oblastech. Zajišťují především humanitární pomoc jednotlivým obcím a jsou také schopny v menší míře poskytovat i psychosociální pomoc. Konkrétně se jedná o organizace Český červený kříž, Diecézní charita ostravsko-opavská, Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava a Člověk v tísní.
Zdroj: HZS MSK