MSK | Likvidační práce po řádění tornáda na jižní Moravě pokračují – stále jsou do nich zapojeny i dobrovolné jednotky kategorií JPO II a III z Moravskoslezského kraje.

Foto: HZS MSK

 

„Dnes ve 3 hodiny ráno na místo vyrazila již čtvrtá skupina – vždy složená ze sedmi jednotek SDH obcí a dvou příslušníků HZS Moravskoslezského kraje, kteří v pozici velitelů odřadu zajišťují komunikaci mezi krizovým štábem, jihomoravskými kolegy a našimi jednotkami. Odřad je v současné době nasazen na okraji Hodonína, kde v chatové oblasti likviduje následky silného větru. Hasiči odstraňují stromy z chat, aby do prostoru umožnili přístup jak těžké lesní techniky, tak techniky určené pro demolici poškozených budov a odvozu suti. Pomoc našich hasičů bude pravděpodobně trvat nejméně do konce tohoto týdne – vždy vycházíme z požadavků HZS Jihomoravského kraje, který řídí práce v oblasti,” sdělil Jakub Kozák, zastupující tiskový mluvčí  HZS Moravskoslezského kraje.

 

Prvním moravskoslezským týmem vyslaným do obcí postižených tornádem byl již v prvních hodinách od vzniku události USAR (Urban Search And Rescue) odřad HZS MSK specializovaný na vyhledávání zavalených osob ze sutin. Odcestovali s ním i dva kynologové Záchranného útvaru HZS ČR.

 

„Tito specialisté byli v místě nasazeni až do druhého dne, kdy již jejich specializace nebyla potřeba, záchranné práce byly ukončeny a začaly práce likvidační. Pomocí z našich řad jsou i členové posttraumatického týmu – psycholožka HZS MSK v místě události koordinuje psychosociální pomoc IZS, členové týmu zase pomoc v sektoru Hodonín – Pánov. Další dva členové posttraumatického týmu HZS MSK vyrazí pomáhat dnes odpoledne a zůstanou do neděle, poslední člen doplní tým v neděli a zasahovat bude do úterý, kdy by měla být činnost ukončena,” uvedl Kozák závěrem.

Foto: HZS MSK

Foto: HZS MSK

Foto: HZS MSK