ČR | Ministr vnitra Vít Rakušan dnes, 27. června 2022, podepsal smlouvu o daru 25 milionů korun pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dar pomůže osobám, které musely kvůli ruské agresi opustit své domovy. Finanční prostředky jsou poskytnuty z balíčku určeného na humanitární pomoc Ukrajině, který schválila vláda ČR 25. února 2022.

Foto: Vláda ČR

Dar z rozpočtu Ministerstva vnitra je určen přímo na aktivity UNHCR pro vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině, kterým pomáhá se zajištěním přístřeší. Jedná se o 7,7 milionu osob, které musely v důsledku ruské války opustit své domovy, ale pohybují se na území Ukrajiny. Dalších 8 milionů Ukrajinců v zemi se nachází v humanitární situaci způsobené poničenou kritickou infrastrukturou – například přerušením dodávek vody, elektřiny a topení či nedostupností zdravotní péče.

„Většina těchto osob pochází z míst intenzivních bojů a jejich domovy už prakticky neexistují, proto jsou za každou pomoc vděční,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

Ministerstvo vnitra již poskytlo dary ve stejné výši Mezinárodnímu výboru Červeného kříže (ICRC) na podporu zdravotní péče na Ukrajině, Dětskému fondu OSN (UNICEF) na podporu ukrajinských dětí, Světovému potravinovému programu (WFP) na zajištění potravin pro vysídlené a nejvíce postižené obyvatele Ukrajiny a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na podporu přijímacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky v Moldavsku.

Ministerstvo vnitra též pomáhá prostřednictvím programu MEDEVAC zajišťovat dodávky zdravotnického materiálu na Ukrajinu v souladu s požadavky ukrajinských nemocnic a požadavky Velvyslanectví Ukrajiny v ČR. Dále Ministerstvo vnitra zajistilo dvě zdravotnické evakuace – 18měsíční holčičky s těžkými popáleninami a ukrajinského hasiče, který přišel o nohu po stoupnutí na minu.

Zdroj: Vláda ČR