MSK |  V uplynulých dnech proběhl v Beskydech a Olomouci výcvik ostravských leteckých záchranářů. Byl zaměřen na trénink speciálních činností, tedy použití palubního jeřábu a vysazení posádky v šikmém terénu, kde vrtulník nemůže přistát. Tento postup je využíván při nutnosti v obtížných podmínkách co nejrychleji dopravit lékaře na místo události stejně, jako v případě potřeby vyzvednout pacienta z nepřístupného terénu.  Jen od začátku letošního roku prováděli letečtí záchranáři v Moravskoslezském kraji záchranu za pomoci palubního jeřábu při zásahu již v 21 případech.

Foto: ZZS MSK

Speciální činnosti byly efektivně využity v průběhu nedávných povodní, kdy ostravský záchranářský vrtulník zasahoval v zatopených oblastech. Jen v průběhu neděle 15. 9. byl pomocí jeřábu proveden zásah u čtyř pacientů s akutními zdravotními obtížemi. Rychlá doprava lékaře na místo a následné vyzvednutí byla jedinou možností, jak tyto akutní situace bezodkladně vyřešit.

  

Proběhlého výcviku se účastnilo 26 členů týmu LZS – lékaři, zdravotničtí záchranáři a piloti, ale také členové Horské služby Jeseníky a Beskydy. Právě oni obvykle při komplikovaných zásazích v horském terénu s leteckými záchranáři úzce spolupracují. Metodická cvičení této skupiny pracovníků se konají pravidelně. Při reálných zásazích, v nichž se vážně ohrožený pacient nalézá v obtížném terénu, totiž musí práce posádky proběhnout rychle, přesně a bezchybně.

Zdroj: Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Foto: ZZS MSK