MSK | Ve dnech 19. – 21. září a 3. – 5. října 2023 proběhl další pravidelný výcvik leteckých záchranářů ZZS MSK. Zaměřen byl na výcvik speciálních činností, tzn. použití palubního jeřábu a vysazení posádky v šikmém terénu, kde vrtulník nemůže přistát a rovněž na spolupráci a komunikaci v rámci posádky, stejně jako na bezpečnostní předpisy.

Foto: ZZS MSK

Zaměstnání letos probíhalo na půdě slovenského provozovatele firmy ATE v Popradu. Palubní jeřáb je používán posádkou vrtulníku při zásahu tehdy, pokud je nutné co nejrychleji dopravit lékaře na místo a nelze v místě zásahu přistát, stejně jako v případě vyzvednutí zraněného nebo nemocného pacienta z nepřístupného terénu.

Teoretická část se odehrávala v horském prostředí Vysokých tater, konkrétně na Chatě pri Zelenom plesu. Výcviku se účastní členové týmu LZS, tedy lékaři, zdravotničtí záchranáři a piloti, ale také členové Horské služby Beskydy. Právě oni obvykle při komplikovaných zásazích v horském terénu s leteckými záchranáři úzce spolupracují.

Speciální činnosti a palubní jeřáb využívají letečtí záchranáři v MSK poměrně často, v roce 2022 to bylo v pětadvaceti případech. Metodická cvičení této skupiny pracovníků se konají pravidelně, protože při reálných zásazích, v nichž se ohrožený pacient nalézá v obtížném terénu, musí práce posádky proběhnout precizně a bezchybně.

Zdroj: Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Foto: ZZS MSK