ČR | Krmit ptáky v studených měsících roku není žádná věda. Znalost některých faktů je však nezbytná, abychom jim tím skutečně pomohli.

Foto: Pixabay

Přikrmovat ptáky se u nás doporučuje od listopadu do konce března, kdy je shánění přirozené potravy obtížnější. Velká část opeřenců má v oblibě slunečnicová semínka. Vrabce a hrdličky potěší také oves, proso nebo pšenice. Kosi a drozdi kvíčaly milují neočesané ovoce na stromech, například jablka. Lojové koule a jiné tukové směsi lákají strakapoudy, sýkorky nebo brhlíky. Nekrmte ptáky zbytky jídel, mohou jim uškodit. Výjimkou jsou vařená rýže nebo brambory, strouhaná mrkev či drobky z nesoleného pečiva. Nikdy do krmítka nepřidávejte zkažené nebo kořeněné krmivo.

Lojové koule patří k nejoblíbenějším formám krmení. Lze je vyrobit doma nebo koupit a jednoduše zavěsit. Kromě loje obsahují nejrůznější semínka, oříšky a někdy rovněž upravený hmyz. Britská spotřebitelská organizace Which? testovala 12 značek lojových koulí po dobu 12 týdnů. Odborníci sledovali odolnost koulí a druh nebo počet opeřenců, kteří z nich zobali. Nejlepší výrobek v testu patřil k těm nejlevnějším. Test ukázal, že kvalitní koule nesmí být příliš tvrdé, aby z nich ptáci snadno vyzobávali semínka. Rovněž by se neměly příliš drolit. Na kouscích na zemi si sice pochutnají jiní ptáci, ale mohly by také přilákat potkany a jiné škůdce.

Lojové koule je nejlepší umístit do krmítka nebo pověsit na strom šňůrkou. Volte stinné místo, kde se na slunci nebudou zahřívat a kazit, a mimo dosah veverek, které si na nich rády smlsnou. Postarejte se, aby na krmítko nebo kouli nemohli doskočit predátoři, například kočky. Umístěte je nejméně 1,5 m nad zemí a dále od stříšek, laviček nebo větších stromů či pevnějších větví. Máte-li krmítko na větší počet koulí, s jejich počtem to nepřežeňte, aby je ptáci stihli vyzobat dříve, než se začnou rozpadat.

Zdroj: dTest