OPAVA | Mít se kam obrátit s akutním problémem nově není ode dneška jen výsadou oblasti zdravotnictví. Pro žáky a studenty základních a středních škol opavského okresu zřídila Slezská univerzita v Opavě Matematickou pohotovost. Pilotně v ní budou dvakrát týdně v odpoledních hodinách poskytovat první pomoc s královnou vědních disciplín studenti jejího Matematického ústavu. Služba bude pro všechny zájemce zdarma.

Foto: Slezská univerzita v Opavě

Matematika je v současném školství v popředí témat. Skloňuje se zejména v souvislosti s povinnými testy, úrovní přijímacích zkoušek na střední školy, povinnou maturitou. Současně je tato “královna věd“ pro mnoho žáků strašákem. Její obliba strmě klesá se vzrůstajícím školním věkem dětí. Ještě v páté třídě baví nejvíce právě matematika více než třetinu dětí. V deváté třídě ji jako nejoblíbenější předmět označuje již pouhých 7% žáků (zdroj: Tutor). Na středních školách pak už matematika drží pozici nejméně úspěšného předmětu v maturitních testech; u loňských maturit z ní propadlo 22,3% studentů (zdroj: Cermat).

Ke změnám obliby a postojů k matematice očividně dochází v souvislosti se vzrůstající náročností učiva, přičemž u matematiky platí, že pochopení jedné látky je základní podmínkou pro porozumění následujícímu učivu. V praxi většina rodičů zná nárazovou situaci, kdy dítě ve škole látku při výkladu úplně nepochopí, nebo si neumí poradit s domácím úkolem. Právě zde chce být Matematická pohotovost kompetentním kamarádem, který pomůže s akutním problémem. Místem, kde se zájemci dostane individuální a konkrétní pomoci. Žák či středoškolák se může od začátku března až do konce školního roku bez obav či studu zastavit kterékoli úterý či čtvrtek od 14.00 do 18.00 hodin v prostorách BrainFitness na Beethovenově ulici v Opavě, které Matematický ústav Slezské univerzity provozuje. Zcela individuálně se mu zde bude nápovědou i radou věnovat zvlášť k této pomoci určený student označený odznakem Matematické pohotovosti.

Duchovní otec projektu David Slosarczyk z Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě k tomu říká: „Matematika umí být i hravou, zábavnou, vzrušující, inspirující a motivující společnicí a přítelkyní. Je škoda ji takovou nepoznat pro pár zbytečných špatných známek, kterým by se dalo včasnou pomocí předejít. A právě toto chceme naší Matematickou pohotovostí dokázat.“

Projekt osobně podpořil i rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja, který tuto aktivitu navíc označil za „krok správným směrem“ v rámci tzv. třetí role univerzity, kterou je vedle vzdělávání a výzkumu i služba společnosti. Pokud se tato služba osvědčí a bude o ni zájem, bude Slezská univerzita uvažovat o rozšíření „ordinačních hodin“ pohotovosti či i její rozšíření na další oblasti.

Zdroj: Slezská univerzita v Opavě

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.