MSK | Zdravotnická záchranná služba zasahovala na území Moravskoslezského kraje v průběhu víkendu (18.-19.5.) u 650 událostí. Z nich sto třicet případů tvořili pacienti se zraněními. 

Foto: ZZS MSK

„Velkou část poranění tvořily pády osob seniorského věku v domácnostech. Další část těchto zásahů pak byla způsobena při napadení nebo pod vlivem psychotropních látek, ponejvíce alkoholu. V patnácti případech zasahovaly týmy ZZS MSK u nehod – automobilů, motocyklů a jízdních kol,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK

„Kromě těchto příčin se jednalo také například o pády na schodech, či na chodníku, ze stromu, ze žebříku, či střechy, během zahradních prací. Asi dvě desítky zranění utrpěli lidé při sportovních aktivitách – například při jízdě na skateboardu, doskoku na hřišti, na trampolíně a dalších. Šest osob se zranilo při fotbalových zápasech na různých místech MSK, dvě další při soutěžích dobrovolných hasičů,” sdělil dále mluvčí. 

„Z méně častých událostí vyjížděli záchranáři také k muži popálenému při pádu do ohně, či ke dvěma ženám, zraněným při pádu během věšení záclon. Raritním pak byl zásah u seniorky, na kterou v době, kdy ležela v posteli, spadl kus omítky ze stropu a poranil ji na hlavě,” řekl mluvčí závěrem.         

Všem pacientům byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče a záchranáři je následně transportovali do spádových zdravotnických zařízení, několik zraněných pak také do ostravského traumatologického centra.  

 

     

   PhDr. Lukáš Humpl 

Tiskový mluvčí ZZS MSK