MSK | Moravskoslezský kraj vyhlásil 10. dubna třetí a poslední vlnu kotlíkových dotací. Určeny jsou na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva za plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. Žádosti o dotace bude možné podávat od 13. května, a to elektronicky, bez front před krajským úřadem.

Foto: ilustrační – Pixabay

Na plynový kondenzační kotel může žadatel získat 95 000 korun. U kotle na biomasu s ručním přikládáním může dotace být 100 000 korun, v případě automatického kotle na biomasu 120 000 korun. Stejnou částkou je podporována výměna kotle za tepelné čerpadlo. „Domácnost z Krnova ale může získat na nový zdroj tepla až 140 000 korun. Naše město totiž patří do prioritního území, kde je podpora navýšena o 7500 korun, a na výměnu kotlů navíc přispívá také kraj a město. Kraj poskytuje příspěvek ve výši 7500 korun, město ze svého rozpočtu přidá 5000 korun,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Petr Suchý a dodal: „Jedná se o poslední takto výhodnou dotaci, kterou by měli využít především majitelé kotlů 1. a 2. emisní třídy. Počínaje rokem 2022 začne platit zákaz jejich používání.“

I s poskytnutou dotací je výměna kotle finančně náročná, a to z toho důvodu, že podporu občané získají až po instalaci a uvedení nového zdroje tepla do provozu. Aby vyměnit starý kotel za nový mohli i lidé s nižšími příjmy, vyčlenilo ministerstvo životního prostředí 740 milionů korun na tzv. kotlíkové půjčky, které jsou bezúročné. Pokud si domácnosti budou pořizovat plynový kotel, může předfinancování formou této půjčky být až 150 tisíc korun, na ostatní zdroje tepla bude možnost si půjčit až 200 tisíc korun. Po výměně kotle část půjčky lidé splatí z kotlíkové dotace. O kotlíkovou půjčku mohou občané žádat v obci, kde bude výměna kotle probíhat.

Město Krnov ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Rozvoj Krnovska nyní provádí průzkum zájmu o půjčku. „Formulář k vyplnění zájemci najdou na webu www.maskrnovsko.cz. Odevzdat by ho měli nejpozději do 30. dubna,“ řekl Petr Suchý. Odevzdání formuláře občany k ničemu nezavazuje, půjčky si budou vyřizovat až poté, co budou vědět, že jim byla poskytnuta kotlíková dotace.

Bližší informace o podmínkách dotačního programu najdete na webu lokalni-topeniste.msk.cz, nebo je také získáte na semináři pro žadatele o kotlíkové dotace, který se uskuteční v pondělí 29. dubna v 15.30 hodin se v hasičské zbrojnici v ulici Partyzánů.

Na projektu kotlíkových dotací spolupracuje Krnov s Moravskoslezským krajem od roku 2016. Na území města již bylo podpořeno 127 výměn kotlů. Prostřednictvím kotlíkových dotací lidé získali více než 15 milionů korun, město se na této částce podílelo sumou 729 591 korun.

Zdroj: MěÚ Krnov