MĚSTO ALBRECHTICE, HYNČICE (FOTO) | Ve stylu první republiky připravili v zámeckém parku v místní části Hynčice ve Městě Albrechticích Pomněnkovou slavnost. Zámeckým parkem se nesly tóny svingu a písnička,, Jen pro ten dnešní den,, umocňovala skvělou náladu provoněnou dobrým jídlem a prvorepublikovými sladkostmi. Akce proběhla v sobotu 5. května 2018 od 14 do 18 hodin.

Foto: Alena Křištofová

Lidé mohli ochutnat bábovky, věnečky, pomerančový či mrkvový dort. Vše co hospodyňky pekly v období první republiky. „Svou návštěvou nás poctila spoluautorka kuchařské  knihy Sladká  první republika Kristina Šemberová a ve svém vstupu řekla návštěvníkům, nejen jak vznikla tato kuchařka, ale hlavně přiblížila, jak se jedlo a žilo v tomto meziválečném období. Byla odměněna potleskem a velkým poděkováním od všech posluchačů. Kdo si koupil její knihu, dostal do ní i věnování. To využilo mnoho mladých žen a knihu koupili jako dárek pro své maminky ke Dni matek. Paní Kristina Šemberová dovezla napečené i dobroty z této kuchařky, takže mohl každý i vyzkoušet,“ přiblížila akci organizátorka Alena Křištofová, Předsedkyně ČSOP.

Skupina Lam trio, která přijela až z Frenštátu pod Radhoštěm svým stylovým oblečení a skvělou muzikou dotvořila prvorepublikovou atmosféru.  „V období první republiky si lidé nechávali dělat fotografie. Chtěli jsme tedy co nejvíce navázat, proto jsme zapůjčili v opavském muzeu kostýmy a lidé se mohli nechat vyfotit a udělat si krásnou vzpomínku nadšenou fotografkou Zuzanou Vyroubalovou v pomněnkovém zátiší v dobové oblečení,“ řekla dále Alena Křištofová.

Zábavu pro malé i velké  zajistili lesní pedagogové z  LS Město Albrechtice. „Opravdu se bavil každý –   někdo skládal puzzle, jiný zase vyráběl zajíce ze dřeva. Ale protože byla akce zaměřena na historii lesnictví a zemědělství. Připravila lesní správa opravdu skvělý úkol a to tahání klády. Děti si mohli vyzkoušet, jak je těžké dřevěnou kládu dostat na určené místo. Ale zábava to byla náramná, někteří šli i několikrát.  Nechyběl ani opravdivý kůň a to kobylka Dragu se svým majitelem Pavlem Gašparikem. Ten nejen že ukázal, jak koník v lese pracuje, ale hlavně vysvětlil, jak taková práce v lese probíhá a proč,“ řekla dále Křištofová.

Z historie lesnictví tu byla zastoupena ukázka sbírky historických zemědělských strojů pana I.Volkmera z Jindřichova, který všechny stroje ochotně na tuto akci zapůjčil a přislíbil , že příští rok bude ukázka ještě daleko větší. Nechyběl ani secí stroj vyrobený přímo v Městě Albrechticích -Olbersdorf firmou Agrokopiz ze sbírky pana P.Tomaštíka. Ten zajistil i dopravu všech strojů do parku.

Obloha byla blankytně modrá stejně jako koberce pomněnek v zámeckém parku. Kdo měl hlad, mohl ho zahnat tradičním prvorepublikovým gulášem či buřty s cibulý a k tomu nesmělo chybět pivo jako křen. „Dámy mohly ochutnat  skvělou medovinu manželů Milerských. Děti si u paní  R. Milerské mohly vyrobit pomněnkové mýdlo z včelích produktů a u jejího stolu bylo pořád plno. K pití pro děti a řidiče byla připravena zámecká limonáda, a kdo chtěl, mohl ochutnat i zázvorovou. Celá akce se nesla v klidné komorní atmosféře, která měla své dokonalé kouzlo. To cituji  dojmy mnoha návštěvníků,“ pokračovala Křištofová.

„My jako organizátoři musíme potvrdit, že se touto akcí ukázalo, že i přesto že mnoho lidí kritizuje tuto dobu a lidské vztahy. Naše zkušenost byla úplně jiná. Neskutečná míra pomoci, skvělá nálada a neutuchající nadšení. Proto chceme poděkovat každému, kdo se podílel na přípravě této akce a jejímu dokonalému průběhu. Byla to velká odměna a zjištění, že když mají lidé chuť  a nadšení dokážou všechno. A proč kvetou v zámeckém parku pomněnky? Možná proto že chtějí připomenout toto krásné místo a Pomněnkovou slavností se nám to snad povedlo a  mnoho lidí, kteří tu byli, poprvé poznali toto vyjímečné místo. A doufáme, že je budeme moci přivítat opět a to na naši další akci a to Koláčobraní – Den s Lesy ČR 28. září 2018. Už teď se na všechny těšíme,“ řekla závěrem Křištofová.

ZDEŇKA SPURNÁ on EmailZDEŇKA SPURNÁ on FacebookZDEŇKA SPURNÁ on Twitter
ZDEŇKA SPURNÁ
Pracuje ve společnosti Studio STA - multimediální agentura o.p.s. od roku 2011, kde dříve vykonávala funkci redaktorky. Od roku 2012 zde působí jako ředitelka společnosti.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.