MĚSTO ALBRECHTICE, HYNČICE (FOTO) | Ve stylu první republiky připravili v zámeckém parku v místní části Hynčice ve Městě Albrechticích Pomněnkovou slavnost. Zámeckým parkem se nesly tóny svingu a písnička,, Jen pro ten dnešní den,, umocňovala skvělou náladu provoněnou dobrým jídlem a prvorepublikovými sladkostmi. Akce proběhla v sobotu 5. května 2018 od 14 do 18 hodin.

Foto: Alena Křištofová

Lidé mohli ochutnat bábovky, věnečky, pomerančový či mrkvový dort. Vše co hospodyňky pekly v období první republiky. „Svou návštěvou nás poctila spoluautorka kuchařské  knihy Sladká  první republika Kristina Šemberová a ve svém vstupu řekla návštěvníkům, nejen jak vznikla tato kuchařka, ale hlavně přiblížila, jak se jedlo a žilo v tomto meziválečném období. Byla odměněna potleskem a velkým poděkováním od všech posluchačů. Kdo si koupil její knihu, dostal do ní i věnování. To využilo mnoho mladých žen a knihu koupili jako dárek pro své maminky ke Dni matek. Paní Kristina Šemberová dovezla napečené i dobroty z této kuchařky, takže mohl každý i vyzkoušet,“ přiblížila akci organizátorka Alena Křištofová, Předsedkyně ČSOP.

Skupina Lam trio, která přijela až z Frenštátu pod Radhoštěm svým stylovým oblečení a skvělou muzikou dotvořila prvorepublikovou atmosféru.  „V období první republiky si lidé nechávali dělat fotografie. Chtěli jsme tedy co nejvíce navázat, proto jsme zapůjčili v opavském muzeu kostýmy a lidé se mohli nechat vyfotit a udělat si krásnou vzpomínku nadšenou fotografkou Zuzanou Vyroubalovou v pomněnkovém zátiší v dobové oblečení,“ řekla dále Alena Křištofová.

Zábavu pro malé i velké  zajistili lesní pedagogové z  LS Město Albrechtice. „Opravdu se bavil každý –   někdo skládal puzzle, jiný zase vyráběl zajíce ze dřeva. Ale protože byla akce zaměřena na historii lesnictví a zemědělství. Připravila lesní správa opravdu skvělý úkol a to tahání klády. Děti si mohli vyzkoušet, jak je těžké dřevěnou kládu dostat na určené místo. Ale zábava to byla náramná, někteří šli i několikrát.  Nechyběl ani opravdivý kůň a to kobylka Dragu se svým majitelem Pavlem Gašparikem. Ten nejen že ukázal, jak koník v lese pracuje, ale hlavně vysvětlil, jak taková práce v lese probíhá a proč,“ řekla dále Křištofová.

Z historie lesnictví tu byla zastoupena ukázka sbírky historických zemědělských strojů pana I.Volkmera z Jindřichova, který všechny stroje ochotně na tuto akci zapůjčil a přislíbil , že příští rok bude ukázka ještě daleko větší. Nechyběl ani secí stroj vyrobený přímo v Městě Albrechticích -Olbersdorf firmou Agrokopiz ze sbírky pana P.Tomaštíka. Ten zajistil i dopravu všech strojů do parku.

Obloha byla blankytně modrá stejně jako koberce pomněnek v zámeckém parku. Kdo měl hlad, mohl ho zahnat tradičním prvorepublikovým gulášem či buřty s cibulý a k tomu nesmělo chybět pivo jako křen. „Dámy mohly ochutnat  skvělou medovinu manželů Milerských. Děti si u paní  R. Milerské mohly vyrobit pomněnkové mýdlo z včelích produktů a u jejího stolu bylo pořád plno. K pití pro děti a řidiče byla připravena zámecká limonáda, a kdo chtěl, mohl ochutnat i zázvorovou. Celá akce se nesla v klidné komorní atmosféře, která měla své dokonalé kouzlo. To cituji  dojmy mnoha návštěvníků,“ pokračovala Křištofová.

„My jako organizátoři musíme potvrdit, že se touto akcí ukázalo, že i přesto že mnoho lidí kritizuje tuto dobu a lidské vztahy. Naše zkušenost byla úplně jiná. Neskutečná míra pomoci, skvělá nálada a neutuchající nadšení. Proto chceme poděkovat každému, kdo se podílel na přípravě této akce a jejímu dokonalému průběhu. Byla to velká odměna a zjištění, že když mají lidé chuť  a nadšení dokážou všechno. A proč kvetou v zámeckém parku pomněnky? Možná proto že chtějí připomenout toto krásné místo a Pomněnkovou slavností se nám to snad povedlo a  mnoho lidí, kteří tu byli, poprvé poznali toto vyjímečné místo. A doufáme, že je budeme moci přivítat opět a to na naši další akci a to Koláčobraní – Den s Lesy ČR 28. září 2018. Už teď se na všechny těšíme,“ řekla závěrem Křištofová.