MSK | Policisté a kriminalisté apelují na širokou veřejnost, hlavně však na osoby seniorského věku, aby byli všichni velmi obezřetní a ostražití při kontaktu s cizí osobou, a to nejen na ulicích, ale hlavně v místě svého bydliště, tedy ve svých bytech a v rodinných domech.

Foto: ilustrační – Pixabay

Nezřídka se totiž stává, že se jim neznámá osoba snaží dostat do jejich obydlí za účelem zcela výhodného nákupu různého zboží (hrnce, deky, lampy, bundy, ošacení) nebo pod záminkou změny dodavatele plynu, elektřiny, životního pojištění a podobně. S největší pravděpodobností však tímto jednáním bývají oslovené osoby podvedeny nebo dokonce okradeny o celoživotní úspory, o cennosti, o šperky, o drahé věci a o předměty mající pro seniory srdeční a nevratnou vzpomínku.

Plno měst a obcí v minulosti vydalo a nadále vydává obecně platné vyhlášky o zákazu podomního prodeje a zákazy ohledně nabízení různých údajně výhodných produktů. Na základě tohoto se mohou osloveni lidé bránit přivoláním strážníků městských policií či policistů Policie České republiky, kteří danou situaci budou okamžitě řešit.

V žádném případě by si však lidé neměli cizí osobu nebo osoby pouštět do bytu či rodinného domu, neměli by uzavírat podivné smlouvy na ulicích či v domácnostech, ale měli by zajít do tak zvaných kamenných obchodů a provozoven jednotlivých organizací. Nikdy by osloveni lidé neměli být s cizí osobou sami, je zapotřebí k případnému jednání přivolat rodinného příbuzného, kamaráda, známého, souseda…

A hlavně. V případě jakéhokoli podezření na nekalé a podvodné jednání, obtěžování neznámými lidmi je nutností ihned přivolat policejní hlídku a zavolat tak na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Zdroj: Policie ČR