MSK | Poškození poskytli k podvodné SMS o blokaci účtu údaje k platební kartě i PIN !!! Chyba…Moravskoslezští policisté prověřují desítky případů z kraje i celé republiky.

Foto: Policie ČR

Žena (55 let) běžně prováděla platby přes mobilní telefon. Vzhledem k nedávno doručenému SMS oznámení o zablokování a tedy nutnosti odblokovat tuto službu poskytla přes mobil údaje o své platební kartě, včetně PINu. Jednalo se však o podvod, neznámý pachatel si díky kompletním údajům přišel výběrem z bankomatu a platbou v internetovém obchodu za zboží na téměř 90 000 korun.

Rovněž muž z Ostravy zareagoval v těchto dnech na SMS obdrženou na mobilní telefon. Domníval se, že odblokovává díky poskytnutým údajům o své platební kartě i PINu údajně zablokovaný účet. Z bankomatu posléze vybral neznámý pachatel téměř 15 000 korun.

 

V polovině ledna začali policisté z oddělení kybernetické kriminality krajského ředitelství prověřovat první případy podvodných SMS zpráv zasílaných na mobilní telefony, díky kterým neznámí pachatelé získávají přístup k údajům o platebních kartách následně poškozených osob. Jedná se v podstatě o nový phishing, který prozatím postihuje uživatele konkrétního mobilního operačního systému, ale není vyloučeno rozšíření i na další.

 

SMS zpráva (téměř shodného znění) obsahuje sdělení, že účet (operační systém) je z bezpečnostních důvodů zablokovaný, nelze realizovat platby přes mobil a pro odblokování je potřeba neprodleně „kliknout“ na přiložený odkaz. Tím jsou uživatelé mobilů přesměrováni na webovou stránku a dle postupu mají vyplnit údaje o platební kartě nebo ji přímo ofotit, zaslat rovněž PIN a kód, který byl SMS zprávou doručen. Poškození se mylně domnívají, že když takto postupují, jejich účet je odblokovaný. Pravdou ale je, že neznámí pachatelé mají díky poskytnutým údajům volnou ruku k placení na vrub poškozených. Vybírají tak peníze z bankomatů, platí přes internet za zboží…

 

Poškozených je v současnosti 30 osob z celé republiky (z toho 10 z Moravskoslezského kraje), muži, ženy různého věku. Škody jsou v řádech až desítek tisíc korun, na dokonaných skutcích v celkové výši 550 000 korun (škoda i s pokusy je samozřejmě vyšší). Moravskoslezští policisté vedou ve věci společné řízení pro podezření z trestného činu podvodu, shromažďují a prověřují veškeré informace k jednotlivých případům. Pokud jste byli rovněž poškozeni, obraťte se na nejbližší oddělení Policie ČR.

 

Zásadní sdělení, které platí nejen u těchto případů:

Neposkytujte nikdy nikomu v jakémkoliv formátu (na vyžádání, SMS zprávou, e-mailem…)  PIN. Tento kód nikdo, ani poskytovatel služeb, nemá oprávnění vyžadovat. Neofocujte platební karty a informace týkající se vašich plateb (způsobu placení) zasílejte jen v minimální potřebné míře. 

Zdroj: Policie ČR

Foto: Policie ČR