ZNOJEMSKO | Vyrazit na jižní Moravu na podzim se zdá být pošetilost – úroda letošního vína teprve dozrává, v dohledu pouze košt svatomartinského. A přece – jižní Morava má své kouzlo především na podzim.

Foto: Michal Novotný

Místní to říkají s oblibou, že právě podzimní čas je na návštěvu Znojma, malého historického městečka, ta nejlepší doba. A ačkoliv se to nezdá, právě na podzim toho ve Znojmě můžete zažít opravdu hodně. Co stojí za to v metropoli okurek vidět?

Úchvatná rotunda svaté Kateřiny

Znojmo je městskou památkovou rezervací, hlavním tahákem je rotunda svaté Kateřiny z 12. století. Jedná se o Národní kulturní památku (ta je památkově chráněna z důvodu zachovalých nástěnných maleb z roku 1134). Dovnitř se sice po konci měsíce září již nedostanete, nicméně návštěva předhradí (na začátku 18. století přebudovaného na pivovar) stojí rozhodně za to, neboť na vás čeká úchvatný výhled na údolí řeky Dyje.

Objevte znojemské podzemí

Pokud se vybraný podzimní den počasí příliš nevydaří, vydejte se do Znojemského podzemí – největšího systému podzemních chodeb a sklepů v České republice, který je dlouhý téměř 27 kilometrů. Počátek výstavby spadá někdy do 14. století a při návštěvě si můžete vybrat vedle klasické trasy také některou z adrenalinových.

Muzeum motorismu a expozice hraček

K návštěvě tohoto místa lze doporučit sejít z historické části města dolů k řece Dyji a čeká na vás 40 předválečných automobilů, desítky motocyklů, kol, traktory nebo parní stroje. Novinkou od června 2017 je historická expozice hraček, kde na jednom místě je soustředěno přes 1500 exponátů.

Na procházku na Sealsfieldův kámen

Jedná se o skalní stěnu s vyhlídkou do údolí Dyje v Národním parku Podyjí (z centra města zhruba 5 kilometrů). Místo nese jméno spisovatele Charlese Sealsfielda, který se narodil v nedalekých Popicích a vyhlídku často navštěvoval.