ČR | Listopadové a prosincové dny jsou čím dál tím kratší, udělat si volno a vyrazit na prodloužený víkend se přímo vybízí. Jizerské hory svůj největší boom zažívají v zimě, užít si jejich krásny na podzim má však své kouzlo. Kam v Jizerkách vyrazit? Máme pro Vás poslední ze zajímavých tipů.

Foto: Michal Novotný

Přehrada Desná (můžete se setkat také s označením Protržená přehrada) bylo vodní dílo vybudované na Bílé Desné v Jizerských horách. Impulzem pro její výstavbu se staly záplavy, které oblast podhůří těchto hor ve druhé polovině 19. století postihovaly. Jejich výstavba probíhala v letech 1912 až 1915 současně. Během stavby však oblast postihly intenzivní deště, které toto dílo poškodily. V potaz se musel vzít také začátek první světové války, která si vynutila úsporná opatření, která se promítla do kvality stavby.

Jak se to přihodilo?

Dne 18. září 1916 spatřili dva lesní dělníci odpoledne 18. září 1916 pramínek vytékající z tělesa hráze. O svém nálezu okamžitě informovali hrázného a ten o situaci informoval správce stavby, od něhož dostal příkaz k okamžitému otevření uzávěrů v tělese přehrady. Bohužel stihli uzávěry otevřít pouze zčásti, zhruba 70 minut po nálezu lesních dělníků se hráz protrhla. Katastrofa si vyžádala 65 lidských životů, 33 zničených a 69 poškozených domů; 307 osob zůstalo bez přístřeší.

Z protržené přehrady se dochovala šoupátková věž společně se štolou k Soušské přehradě. Ve štole našli své zimoviště netopýři, zaevidováno zde bylo celkem jedenáct druhů. Vstup do štoly je nyní zakázán a v roce 2005 bylo zimoviště prohlášeno za evropsky významnou lokalitu. Turistům je v okolí přehrady k dispozici naučná stezka se šesti zastaveními.

Technická památka protržená přehrada

Albrechtice v Jizerských horách

poblíž přehrady Souš