ČR | Listopadové a prosincové dny jsou čím dál tím kratší, udělat si volno a vyrazit na prodloužený víkend se přímo vybízí. Jizerské hory svůj největší boom zažívají v zimě, užít si jejich krásny na podzim má však své kouzlo. Kam v Jizerkách vyrazit? Máme pro Vás druhý ze tří zajímavých tipů.


Foto: Michal Novotný

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Najdete je v Libereckém kraji, na Semilsku, v obci Bozkov – na jejím severním okraji. Bozkovské jeskyně byly objeveny náhodně při těžbě vápence v malém dolomitovém lomu v roce 1947. Slavnostní otevření proběhlo v roce 1969.

Díky bohaté výzdobě lákají přilákat milovníky podzemní říše z různých koutů republiky a věřte, že to stojí za to. Mj. se zde nachází největší podzemní jezero v Čechách (tzv. Jezerní dóm). Pro svou unikátnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. V období od listopadu do března jsou otevřeny pouze od úterý do pátku od 8 do 15 hodin.

Jak se tam dostat?

Nejsnadnější příjezdová cesta do Bozkova je samozřejmě automobilem. Z Bruntálu vyrazte po silnici I/11 do Hradce Králové, poté po silnici 35 do Jičína. Odtud po silnici 283 a 289 do Semil a následně do Bozkova.