VRBENSKO (FOTO) | Vždy desítka profesionálních hasičů-lezců z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje se během uplynulého pracovního týdne zapojila natřikrát do společného cvičení ostravského a bruntálského lezeckého týmu se záchranou osob na lanovce u sjezdovky v Karlově pod Pradědem. Během tří dopoledních zaměstnání se tak zde vystřídali lezečtí specialisté ze všech tří hasičských směn, tedy A, B a C.
Vedle tréninku záchrany osob z lanovky u sjezdovek ve skiareálu Karlov se hasiči-lezci ze stanic HZS MSK Bruntál a Ostrava-Poruba seznámili s dalšími lanovými drahami v okolí – například v lyžařských areálech Klobouk a Kopřivná.
„Již od roku 1990 jsou vybraní příslušníci HZS MSK speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky. Tito hasiči-lezci jsou nasazováni v situacích, kdy je provedení záchrany nad rámec možností „běžné“ hasičské jednotky, například paraglidistů, končících svůj nepovedený let na vysokých stromech,” sdělil Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.
„Do týmu se vybírají příslušníci s nadprůměrnou odolností proti stresu a zároveň jde o nejzkušenější záchranáře s rozsáhlými znalostmi provádění lanových technik. Důraz je kladen na schopnost samostatné činnosti a rozhodování i ve vypjatých a krizových situacích. V současné době je z celkového počtu 759 výjezdových hasičů HZS MSK zařazeno celkem 91 příslušníků jako hasiči-lezci, a tito jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese kraje, připravených pomoci lidem 24 hodin denně,” sdělil závěrem Kůdela.
Celkem 19 příslušníků hasičů-lezců lezeckého družstva, dislokovaného na stanici HZS MSK Ostrava-Poruba, je navíc vybaveno a připraveno pro záchranné práce pomocí lanové techniky a vrtulníku, mají tedy specializaci leteckého záchranáře. V současné době letečtí záchranáři spolupracují s Leteckou službou Policie České republiky a jejím vrtulníkem Bell 412 EP.