MALÁ MORÁVKA, KARLOV POD PRADĚDEM | Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly ve spolupráci s Horskou službou Jeseníky u vážně zraněného lyžaře ve ski areálu v místní části Karlov pod Pradědem v Malé Morávce na Rýmařovsku.

Foto: ilustrační ZZS MSK

Úraz na sjezdovce byl nahlášen v pondělí 11. února 2019 ve čtvrt na jedenáct dopoledne. Na pomoc vyjely pozemní týmy zdravotnické záchranné služby ze stanoviště v Rýmařově a spolu s nimi byl vyslán vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy.

„Třiašedesátiletý muž měl spadnout ve vysoké rychlosti při sjezdu na lyžích a po pádu zůstal v bezvědomí. Horští záchranáři postiženému poskytli první pomoc a zajistili jeho svezení ze svahu k silnici,“ informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Na místo následně dorazily posádky sanitních vozidel a zasahující lékař zjistil známky poranění mozku. Pacient se nalézal v přímém ohrožení života. „Po zajištění žilního vstupu a podání léků byla nutná intubace dýchacích cest a připojení k přístrojem řízené ventilaci,“ pokračoval mluvčí záchranářů.

Po dalších opatřeních v rámci přednemocniční neodkladné péče byl muž letecky transportován do Ostravy a předán na urgentním příjmu Městské nemocnice Ostrava.