VRBNO POD PRADĚDEM | Jednotka Sboru dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem převzala nově postavenou hasičskou zbrojnici. K předání došlo ve čtvrtek 1. února 2018 dopoledne.

Foto: Pavel Jelínek

Umístění areálu s výjezdem na komunikaci II/451 Nádražní zkrátí výjezdové časy, moderní pracoviště lépe vyhoví potřebám členů jednotky. Ta se těší značné prestiži pro své nasazení při záchraně života a zdraví lidí i majetku.

Objekt hasičské zbrojnice byl postaven nákladem zhruba 22 milionů korun, město jako investor přitom získalo dotaci z IROP. Zatím tak čerpalo z prostředků Evropské unie 10.323.311,57 Kč, poslední platba činí zhruba 7 milionů korun. Dlouho připravovaná stavba začala v lednu 2016 a dodavatelská firma HROŠÍ STAVBY MORAVA a. s. předala dílo v termínu 31. října 2017.

Vrbenská jednotka hasičů dosud užívala stařičkou hasičskou zbrojnici na Hřbitovní ulici, umístění v kopci ztěžovalo zejména v čase zimy výjezdy techniky. Nové pracoviště vyhovuje všem nárokům a konečně dává jednotce dostačující prostor nejen pro zásahovou techniku, ale také vybavení, pro sušení výstroje, pro odbornou přípravu i cvičení. Ještě v letošním roce dostanou hasiči rekonstruovanou výškovou plošinu, která je naprosto nezbytná pro zásahy například v sídlištní zástavbě.

“Do poloviny roku 2018 bude v naší nové zbrojnici stát díky dotaci Moravskoslezského kraje i zcela zrekonstruovaná požární plošina na podvozku Tatry 815 o dostupné pracovní výšce 27 metrů. Náklady na její pořízení dosahují téměř pět milionů korun. Za značného přispění místních firem jsme pořídili i termokameru,” uvedl Bc. Ondřej Chalupa, velitel vrbenské jednotky SDH.

Výjezdová jednotka má 27 členů, v systému protipožární ochrany je zařazena jako JPO II/2. To znamená, že každodenní pohotovost drží 8 členů, kteří musí do pěti minut od vyhlášení poplachu vyjet k zásahu. Jednotka zasahuje u všech typů mimořádných událostí a vybavena je též pro zásahy u dopravních nehod. Jednotka zasahuje zejména ve Vrbně pod Pradědem a nejbližším okolí, ale může být vyslána IBC Ostrava téměř kamkoliv. Například zasahovala při nedávném ničivém požáru v areálu krnovské Karnoly, za zásah dostala jednotka SDH poděkování ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

V roce 2017 vyjížděli vrbenští hasiči celkem ke 131 událostem. Největším počtem zásahů byly tzv. technické pomoci, kdy jednotka odstraňovala popadané stromy či jinak ohrožující dřeviny, likvidovala hnízda bodavého hmyzu, vyprošťovala ve sněhové kalamitě zapadaná vozidla, snášela k sanitce nemobilní pacienty, zajišťovala v akutních případech otevření bytů a podobně. Mezi zásahy je osm požárů, 13 dopravních nehod s vyproštěním zraněných, 97 případů technické pomoci, 6 případů ostatní pomoci, pět zásahů při úniku nebezpečných látek.

Zdroj:MěÚ Vrbno pod Pradědem