MSK | Tři léta existence pomyslně „slaví“ kriminalisté 11. oddělení obecné kriminality ostravské policie, laicky označený „toxi“ tým. Kriminalisté navázali na předchozí 17leté zkušenosti i práci kolegů původního ostravského „toxi“ týmu. Mnohdy sofistikované protiprávní jednání často vyžaduje vskutku rozsáhlé prověřování v řádech měsíců, užito je zpravidla celé spektrum oprávnění trestního řádu. Klíčová je nezřídkakdy také spolupráce specialistů v rámci kraje i napříč kraji, dále také se specialisty Národní protidrogové centrály, celníky a dalšími složkami státní správy.

Foto: Policie ČR

Zvyšující se počet případů, kdy došlo k odhalení výroby drog lze demonstrovat i statistickými údaji. V roce 2017 zajistili ostravští kriminalisté „týmu“ 20 varen, 9 pěstíren a zjistili 100 podezřelých osob. V prvních sedmi měsících letošního roku lze konstatovat nárůst předmětného počtu, kriminalisté zajistili letos již 18 varen, 5 pěstíren a zjistili 69 podezřelých osob z protiprávního jednání souvisejícího s výrobou či distribucí drog.

Lze konstatovat, že ostravská toxikriminalita je i nadále doménou mužů, byť se již objevují výjimečně také v rolích obviněných ženy, výrobkyně pervitinu. Náročná prověřování vedená zmíněnými kriminalisty zpravidla vrcholí nasazením zásahové jednotky, případně dalších policistů specializovaných služeb. Policisté podezřelé často „překvapí“ při výrobě pervitinu. Při domovních prohlídkách (či prohlídkách jiných prostor) zajistili policisté stovky věcí důležitých pro trestní řízení, jak věci užívané k výrobě drog, tak samotné omamné a psychotropní látky, stejně jako nelegálně držené zbraně, střelivo či peníze a mnohé další.

Práci policistů 11. oddělení obecné kriminality ostravské policie ocenil v závěru roku 2017 brigádní generál Mgr. Jakub Frydrych udělením plakety Národní protidrogové centrály. Ocenění převzali zástupci vedení tohoto týmu.

„Největší prokázané množství vyrobených omamných a psychotropních látek…“

Nejméně 10 kilogramů směsi psychotropní látky pervitin měl vyrobit 39letý muž v období zhruba jednoho roku (detailněji od prosince 2016 do listopadu 2017). Muž je podezřelý, že opakovaně v pronajatém ostravském bytě vyrobil za pomocí laboratorní techniky a příslušných chemikálií i farmaceutických přípravků směs, obsahující pervitin. Ten měl jednak užívat sám, jednak jej měl poskytovat dalším osobám. Muž byl obviněn z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za skutek mu hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let. Obviněného vzal soud do vazby.

„Pěstění v bytech“

Ve stejný den bylo zahájeno trestní stíhání mužů, kteří měli pěstovat rostliny s morfologickými znaky konopí. „Pěstitelé“ o sobě navzájem nevěděli, a stany se zhruba čtyřmi desítkami rostlin měli umístit v pokojích bytů v Ostravě-Hrabůvce, vzdálených od sebe zhruba 300 metrů. A tak kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili nejen předmětné rostliny, ale současně věci určené k pěstění (hnojiva, vzduchotechniku, stan, umělé osvětlení atd.). Muži ve věku 29, 30 let si vyslechli sdělení obvinění pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Dále policejní komisař zahájil trestní stíhání 40letého muže pro identický trestný čin, kterého se měl dopustit jako pomocník.

„Končí to i požáry. A smrtí…“

Letos v květnu došlo v jednom z ostravských bytů k požáru, evakuováno bylo 32 osob. V průběhu prověřování bylo zjištěno, že příčinou požáru měla být výroba pervitinu. Třiatřicetiletý podezřelý si vyslechl sdělení obvinění pro trestné činy nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a obecné ohrožení z nedbalosti. Následky však mohou být i fatální. Dne 16. 9. 2017 kolem 6.45 hodin došlo v jednom z bytů v Ostravě k zahoření. Při požáru byl popálen 44letý obyvatel bytu a to zřejmě při nelegální výrobě pervitinu. Muž měl v bytě přechovávat chemikálie i další věci k výrobě pervitinu. Při požáru muž utrpěl popáleniny, byl ošetřen a převezen do nemocnice, kde po několika týdnech zemřel.

Prevence…

Hned několik preventivních projektů v této oblasti realizuje moravskoslezská policie. Projekt pro dospívající (a jejich pedagogy) nese název „Bereš? Zemřeš!!“ Při besedách s nejmenšími jsou využívány také naše Policejní pohádky a pohádky „Jak droga zatemnila Petříkovi mysl“ a „Jak Frantík a Terezka zkoušeli tatínkovo víno,“ přičemž právě tyto příběhy náleží ke čtenářsky nejoblíbenějším. Již několik let rovněž využíváme při vzdělávání dětí pracovní listy s tématem návykových látek a předmětné téma obsahuje i naše hra „Učíme se s Honzíkem aneb Policejní pohádky hrou.“ Hrací kartičky jsou využívány rovněž při informování dětí o nebezpečí drog.

Zdroj: Policie ČR

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.