OPAVA | V samém závěru roku 2023 byla dokončena rekonstrukce pavilonu chirurgie Slezské nemocnice, která začala na jaře loňského roku, nyní pavilon už znovu slouží  pacientům. Ke slavnostnímu otevření nové a moderní chirurgie mělo dojít  za účasti hejtmana Jana Krkošky a dalších zástupců Moravskoslezského kraje  a města Opavy dne 6. února 2024. Z důvodu současného zákazu návštěv, který platí na všech odděleních SNO s výjimkou gynekologicko-porodnického oddělení, byl slavnostní akt zrušen.

Foto: Slezská nemocnice

“Rekonstrukce chirurgického pavilonu je další významnou investicí Slezské nemocnice. Za zhruba 65 milionů korun je teď pacientům z Opavy a jejího okolí k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště. Náklady zčásti pokryla evropská dotace, z programu REACT EU nemocnice na tento projekt získala 28 milionů korun, dalších 17 milionů přispěl Moravskoslezský kraj, zbylých 20 milionů uhradila nemocnice z vlastních zdrojů. Věřím, že bude nemocnice v podobných projektech pokračovat, zvyšování kvality zdravotnické péče je jednou z hlavních priorit Moravskoslezského kraje, “ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. 

 

Původní pavilon, ve kterém je chirurgie Slezské nemocnice v Opavě umístěna, byl postaven v roce 1909 a sloužil tehdy jako ošetřovací ústav pro dlouhodobě nemocné. V roce 1922 byl rekonstruován pro léčbu pacientů s TBC, po druhé světové válce došlo na obnovu poničené budovy pavilonu, v roce 1950 bylo přistavěno západní křídlo budovy a zahájen provoz oddělení chirurgie, o padesát let později se stala budova chirurgie už součástí nově postaveného komplexu pavilonu V, sloužícího pro všechny operační obory. V roce 2012 proběhlo v rámci revitalizace zateplení historické části budovy v místech, kde se nachází chirurgie.

 

Součástí nynější rekonstrukce v rámci realizované veřejné zakázky bylo řešení vnitřní úpravy tří pater chirurgie a vybudování přístavby, kde se nachází prostory pro sesterny, vyšetřovny a pracoviště lékařů. Pokoje byly rozšířeny o prostory původních balkonů, každý pokoj má své sociální zázemí. Vznikly také nadstandardní pokoje. Nové jsou v celém pavilonu chirurgie rozvody elektřiny, vody, odpadů, sádrokartonové podhledy, podlahy. Vybudován byl bezpečnostní protipožární systém s únikovým schodištěm. Změny doznala i fasáda budovy, v místě přístavby a bývalých balkonů byl po zateplení instalován lehký profilovaný plech, ten tvoří nynější vnější plášť budovy. 

 

“Máme rekonstruovanou další budovu, která je pacientům plně k dispozici v moderním a příjemném provedení, jsem rád i za náš zdravotnický personál, že má ještě lepší podmínky pro svou práci, plně si je zaslouží. Těší mě, že se rekonstrukce mohla uskutečnit,” uzavřel  ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert. 

Zdroj: Slezská nemocnice

Foto: Slezská nemocnice

Foto: Slezská nemocnice