KRNOV | Kamery jsou rozmístěny po celém obvodu budovy. Jedná se o moderní systém, který je vybaven nočním viděním i krytím antivandal, a jehož součástí je také osvětlení s pohybovými senzory. Kamery snímají nejen rozhraní ulic Mikulášská a E. F. Buriana, kde je použité širokoúhlé rybí oko, ale také vnitroblok a boční vchody. Město za celý systém zaplatilo 217 tisíc korun.

Foto: MěÚ KRNOV

„Mnohá zákoutí této členité budovy i přilehlý vnitroblok byly často vyhledávány společensky nepřizpůsobivými osobami, které zde trávily množství času, konzumovaly alkohol a nezřídka poškozovaly veřejný majetek, včetně samotného divadla. Prostranství hlavního vchodu s širokým schodištěm zase okupovaly skupinky mládeže, které zde bezprizorně trávily volný čas a svou přítomností působily rušivě,“ popisuje preventistka kriminality městského úřadu Irena Šindlerová s tím, že na tyto problémy často upozorňovali obyvatelé Krnova a lokalita pravidelně dominovala v anketě týkající se pocitu bezpečí ve městě.

Vzhledem k těmto okolnostem zde byl již v červnu zřízen nový kamerový bod, který sleduje prostranství před divadlem od Jesenické ulice po Mikulášskou. Na kameru se městu podařilo získat mimořádnou státní dotaci ve výši 240 tisíc korun, 38 tisíc doplatilo ze svého. „Otočná kamera může sledovat prostranství od večerky až po hlavní vchod, včetně možnosti náhledu do přilehlého parčíku nebo parkoviště. Vybavena je softwarem pro takzvanou inteligentní analýzu, což znamená, že může například vyhledávat objekty na základě zadaných parametrů, detekovat pohyb či vstup do oblasti zájmu a podobně,“ vysvětluje Irena Šindlerová.

Monitorování ze všech kamer mohou online sledovat jak strážníci městské policie, tak jejich kolegové z obvodního oddělení Policie ČR. Záznamy jsou ukládány na datovém úložišti pro případné zpětného dohledávání. „Očekáváme, že tato rozsáhlá opatření z oblasti situační prevence výrazně přispějí ke zlepšení bezpečnostní situace u divadla. Na problematické chování některých občanů i mládeže často upozorňovali nejen obyvatelé této lokality, ale i lidé, kteří zde pouze procházeli. Místo proto muselo být často kontrolováno strážníky i policisty, což by se nyní mohlo změnit,“ věří Irena Šindlerová a dodává, že na přípravě se s pracovištěm prevence kriminality podílelo také MIKS v úzké spolupráci s Městskou policií Krnov a obvodním oddělením Policie ČR Krnov.

Zdroj: MěÚ Krnov