MSK , OSOBLAŽSKO | Moravskoslezský kraj podpoří znevýhodněné oblasti regionu – Osoblažsko a Vítkovsko. Na investiční záměry a rozvojové projekty obcí do pěti tisíc obyvatel z těchto částí kraje rozdělí téměř 20 milionů korun. Peníze pomohou obcím postavit nebo zrekonstruovat kulturní, spolková a školská zařízení, vybudovat podnikatelské zóny a bytové prostory. Krajští zastupitelé dnes rozhodli o financování 10 těchto investičních záměrů.
„Některé části našeho kraje jsou v nevýhodě kvůli okolnostem, které samy nedokážou ovlivnit. Ať je to špatná dopravní dostupnost horských oblastí, zhoršená kvalita ovzduší nebo nedostatek pracovních míst. Lidé pak z těchto oblastí odcházejí. Tento úbytek obyvatel se nám, věřím, tímto dotačním programem podaří zastavit,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a dodal, že cílem programu je kromě zajištění kvalitních občanských i kulturních služeb také podpora rozvoje lokálních podniků.
„Chceme podpořit podnikatelské aktivity v těch oblastech Moravskoslezského kraje, které jsou vzdáleny od spádových center, chybí jim kvalifikované pracovní síly a infrastruktura. Doufám, že se díky krajské podpoře podaří nastartovat změny, které nabídnou práci zdejším lidem, zvýší jejich životní úroveň,“ řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška.
Program se zaměřuje na venkovské oblasti Osoblažska a Vítkovska. O podporu mohou žádat obce do pěti tisíc obyvatel: Bohušov, Březová, Budišov nad Budišovkou, Čermná ve Slezsku, Dívčí Hrad, Hlinka, Janov, Jindřichov, Kružberk, Liptaň, Melč, Město Albrechtice, Moravice, Nové Lublice, Osoblaha, Petrovice, Radkov, Rusín, Slezské Pavlovice, Slezské Rudoltice, Staré Těchanovice, Svatoňovice, Třemešná, Větřkovice a Vysoká.
„Každá z těchto obcí může podat dvě žádosti, jednu na podporu lokálního podnikání a druhou na občanskou vybavenost. Každý projekt může získat dotaci maximálně 3 miliony korun. Žádat o ně mohou do listopadu příštího roku,“ dodal náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.
„Díky podpoře Moravskoslezského kraje vybudujeme v Dívčím Hradě výrobní halu, kterou nabídneme místním podnikatelům pro realizaci jejich podnikatelských aktivit. Vzniknou tak nová dlouhodobá pracovní místa. V rámci druhého projektu, kterým je výstavba rodinného domu, nabídneme místním občanům nový typ nájemního bydlení v obci – rodinný dům se zahradou. Od realizace tohoto projektu si slibujeme zvýšení atraktivnosti bydlení v obci,“ řekl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.
„Starostové znevýhodněných obcí MSK jsou rádi za podporu ze strany kraje. Všichni vnímáme tuto přímou pomoc velmi kladně, protože díky ní jsme schopni vyřešit palčivý problém venkova, a to budoucnost opuštěných bytových domů, či rodinných domů, které v naší oblasti zůstaly po původních obyvatelích. Druhý neméně závažný problém našeho venkova jsou opuštěné zemědělské objekty, které nejen hyzdí naší krajinu, ale jsou zdrojem znečištění, vandalismu a kriminality. Tohle všechno doposud málokteré dotační tituly řešily, a když už ano, tak jsme na tyhle peníze nedosáhli,“ řekl starosta obce Hlinka Marcel Chovančák.
Zdroj: MSK