MSK | Moravskoslezský kraj táhne – v roce 2018 ho navštívilo 991 435 turistů. Oproti předešlému roku, kdy se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo o téměř 95 tisíc hostů méně, jde o více než desetiprocentní meziroční nárůst. Region se tak řadí mezi největší skokany v republice.

Foto: MSK

Hlavní podíl na návštěvnosti měli turisté z Česka, kterých přicestovalo během loňského roku celkem 776 529. Více než pětinu všech návštěvníků tvořili zahraniční hosté, jejichž počet stoupl téměř o 12 procent. Nejvíce jich přijelo ze Slovenska, Polska a Německa. Na rekordní návštěvnosti kraje se podepsaly především nové i stávající projekty a velké eventy.

„Velmi úspěšné bylo téma agentury CzechTourism 100 let příběhu Československa, do kterého se Moravskoslezský kraj zapojil prostřednictvím své destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism a spolu s dalšími partnery vytvořil produkt 10×10 příběhů první republiky na severu Moravy a ve Slezsku. Opomenout nesmím ani tradiční projekty, jako Jesenická a Beskydská magistrála či Technotrasa – stezka technických atraktivit,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

„Opravdu pyšní jsme na Olympijský festival. V době konání olympijských her loni v únoru vyrostly zimní sportovní parky v Ostravě a ve 4 lyžařských střediscích v Beskydech a Jeseníkách, a na spoluorganizaci červencové mezinárodní konference TBEX Europe 2018, jíž se zúčastnilo na 500 tvůrců internetového obsahu z celého světa. Díky TBEXu se o Moravskoslezském kraji dozvěděly prostřednictvím nejen sociálních sítí statisíce potenciálních návštěvníků,“ dodal náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že významný podíl na vysoké návštěvnosti Moravskoslezského kraje v loňském roce měly tradičně také letní hudební festivaly – Colours of Ostrava a Beats for Love a další eventy, které region velmi dobře zviditelňují a díky nimž se lidé vracejí.

Upozornil na to, že Moravskoslezský kraj také investoval a bude investovat do výstavby a revitalizace cyklistické infrastruktury velké peníze. Vzniklo několik nových půjčoven kol a elektrokol, dobíjecích stanic pro elektrokola, cyklostezek. Značné byly také investice do zimních aktivit. Zdokonalena byla GPS zařízení na strojích upravujících běžkařské tratě, která vykreslují skutečně upravený okruh pro běžkaře, jenž se promítá do mapy v aplikaci. Kraj financoval i úpravu běžkařských tras, jejichž celková délka tuto zimní sezonu dosáhla rekordního počtu 870 kilometrů.
„Každoročně kraj vypisuje dotační program na úpravu tratí v objemu okolo tří milionů korun, do něhož se mohou přihlásit obce i jednotlivci – majitelé horských chat, provozovatelé lyžařských areálů a další. Pokud jde o výši příspěvků na úpravu tratí, je Moravskoslezský kraj na špici mezi všemi regiony v Česku,“ upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Turismu v Moravskoslezském kraji se daří i na podzim a v zimě. Dokazují to aktuálně vydané statistiky ČSÚ za 4. čtvrtletí roku 2018. Vyplývá z nich, že se ve zdejších hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 206 031 návštěvníků. To je o 21 472 více než ve stejném období předešlého roku, což představuje meziroční nárůst o 11,6 procenta.

„O hory je čím dál větší zájem, z čehož mám samozřejmě velikou radost, a doufám, že tento trend bude pokračovat,“ zhodnotil rok 2018 Petr Hanko, spolumajitel společnosti Pustevny, s.r.o. „Samozřejmě jsme si ale vědomi, že kapacita nejen Pusteven je omezená. Proto se snažíme naše aktivity plánovat tak, aby se všichni cítili komfortně. Nadále chceme okolí Pusteven zvelebovat a zachovat jim status jedné z nejatraktivnějších částí Beskyd. V budoucnu bychom například chtěli obnovit lyžování na Pustevnách, které jsme kvůli nedostatku vody byli nuceni letos pozastavit,“ uvedl Petr Hanko. Pozitivně hodnotí sezonu i majitel Resortu Kopřivná v Jeseníkách Karel Ležatka:

„Rok 2018 byl z hlediska návštěvnosti suverénně nejsilnější, a to za celou historii působení resortu. Je vidět, že návštěvnici začínají opět objevovat české hory a že horské destinace se širokou nabídkou aktivit prostě táhnout. Také nám opět bohatne střední třída, která si ráda za kvalitu zaplatí, a velmi často se stává, že si návštěvníci objednají i více termínů během roku. Budeme moc rádi, bude-li Moravskoslezský kraj nadále vytvářet tak vynikající podmínky pro rozvoj území.“

Aby si region vysokou návštěvnost udržel, plánuje vedení kraje do roku 2019 další aktivity. Například zvelebení Moravskoslezské Technotrasy, pokračovat budou investice do Beskydské a Jesenické magistrály, do letních (cyklistika, pěší turistika) i zimních aktivit (běžky, lyže). Pozornost bude věnována také gastronomické sféře, návštěvníci se mohou těšit na gastrofestivaly Jak šmakuje Moravskoslezsko či Karneval chutí. S podporou může počítat i mikroregion Slezská Harta, kde úspěšně fungují výletní plavby lodí. Velkou novinkou v oblasti investic je rozvoj caravaningu. V mnoha kempech v regionu dojde k celkové revitalizaci a na mnoha místech budou vybudována tzv. stellplatz, tedy parkovací místa pro obytné automobily a karavany s kompletní servisní technologií.

Zdroj: MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.