BRUNTÁL | Bruntálský městský hřbitov byl po roce opět místem připomínky padlých vojáků Rudé armády, kteří zemřeli při osvobozování bruntálského okresu. Vzpomínková událost se konala v pátek 10. května 2019.

Foto: MěÚ Bruntál

Na rozdíl od minulých let se pietní akt uskutečnil dopoledne – a díky tomu se jej opět, po dlouhých letech, účastnily děti z bruntálských základních škol společně s pedagogy. U památníku padlých vojáků se sešly desítky lidí, počínaje žáky druhého stupně po seniory pokročilého věku.

„Je to pozitivní signál, svědčící o tom, že historická paměť nemizí, ale naopak je o ni pečováno; v rodinách, ve spolcích a také ve školách,“ vyjádřil své potěšení starosta Bruntálu Petr Rys. Věnec na hrob osmi set padlých osvoboditelů položil společně s místostarostkou Hanou Šutovskou a místostarostou Martinem Henčem.

Ještě v loňském roce byl jedním z nejstarších účastníků pietního aktu bruntálský čestný občan a nositel Řádu Tomáše Garrigua Masaryka Petr Beck, který však před nedávnem navždy odešel. „Věděl přesně, komu a proč zde vzdával hold. Věděl přesně, kdo mu jako mladému člověku v roce 1945 pomohl uniknout ze spárů krutého nacistického utrpení a kdo se pak o něj postaral. Sám naplnil svoji touhu přidat se k osvoboditelům a k 1. březnu roku 1945 se nechal zařadit do stavu Rudé armády. Nemohu nás proto všechny nevyzvat, abychom uctili jeho památku společně s osmi stovkami jeho bratrů ve zbrani, zde pochovaných vojáků a důstojníků,“ vzpomněl starosta ve svém projevu bruntálského válečného veterána.

Padlým vojákům se přijel poklonit konzul z Generálního konzulátu Ruské federace v Brně Valerij Terentěv. Vyjádřil potěšení z účasti na vzpomínkovém aktu i z toho, že se opět mohl podívat do bruntálského regionu, k němuž jej váže osobní pouto.

Věnce a květiny k památníku položili zástupci spolků i řada jednotlivců, čestnou stráž drželi vojáci Armády České republiky a bruntálští skauti. Součásti letošního vzpomínkového aktu byl také pochod „Nesmrtelného pluku“, jehož účastníci nesli portréty významných účastníků druhé světové války, obětí nacistických represí, padlých, popravených i trýzněných v koncentračních táborech.

Zdroj: MěÚ Bruntál

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.